Tohtoročné festivaly potvrdzujú prúd. Akékoľvek hudobné hviezdy môžu vystupovať na pódiách, je skupina ľudí, čo sa od nich snaží divákov odlákať. Sú to básnici.
Ukázalo sa to aj na Pohode aj u susedov v Ostrave. Tam festival Colours už druhýkrát za sebou poskytol alternatívu k hlučným pódiám tým, že postavil poetickú scénu. V prítmí klimatizovanej miestnosti sa meditovalo o živote, smrti, ale napríklad aj o obľúbenej cukrárni beatnického vydavateľa Lawrencea Ferlinghettiho.
Cviky pre introvertov
„Samozrejme, nemôžeme konkurovať veľkým pódiám, ale verím, že sa medzi štyridsaťtisícovým davom nájde stodvadsať milovníkov poézie,“ hovorí dramaturgička projektu Blanka Fišerová. Pre ňu je výzvou dokázať, že aj báseň môže konkurovať hudobným hviezdam. Sálu väčšinou naplnila.
Myslí si, že čosi také musí básnikov podporiť a povzbudiť. Už nemusia len sedieť v kaviarňach a čítať pre hŕstku známych, ale môžu sa ukázať pred väčším publikom. A keďže sú to neraz introverti, zároveň sa vyrovnávajú s nervozitou a prekonávajú ju. Slovenskú scénu na Colours zastupovala skúsená Mirka Ábelová a aj ona priznala trému: „Keď je publikum ticho, to je úplne najhoršie.“
Blanka Fišerová hovorí, že záujem o poéziu rastie vďaka tomu, že si mladí autori dokážu pomôcť sociálnymi sieťami. Vznikajú aplikácie zamerané na básne, vďaka čomu sa poézia dostáva viac do ulíc, medzi ľudí. „O čokoľvek, čo dnes ľudia vytvoria, sa môžu okamžite podeliť so svojimi známymi,“ dopĺňa.
Slovensko na básnickej scéne zastupovala aj Mirka Ábelová. FOTO - DANA FOJTÍKOVÁ
Vedu povýšili na stand-up komédiu
S nápadom básnickej scény prišla riaditeľka festivalu Colours Zlata Holušová, ktorú predtým zaujal Fišerovej projekt Poesie v barvách. V Ostrave chceli vytvoriť miesto, kde by sa stretávali najintímnejšie čítačky s veľkými hudobnými zoskupeniami inšpirovanými básňami.
Tentoraz vystúpili napríklad aj študenti, ktorý v takzvanej science slam povýšili vedecké objavy na stand-up komédiu.
Okrem toho Blanka Fišerová priniesla na Colours ešte jeden projekt – Guerilla poetring. Diváci teda v priestore festivalu narážali na náhodne vylepené básnické verše. Na rovnakom mieste mohli vedľa seba visieť začínajúci autori so Sylviou Plathovou alebo Emily Dickinsonovou.
Na Slovensku sa k básnickému trendu pripojil aj divadelný festival Kremnické gagy. Na ňom bude poézia znieť posledné augustové dni.