Cigánsky bašavel
Na festivale rómskej hudby premietajú aj rómske filmy
Festival / Stará tržnica, Bratislava, nedeľa 12.00 – 22.00
Deti z chudobných osád milujú známeho tanečníka Laca Cmoreja. Že by mohol byť jedným z nich, je jasné zakaždým, keď si s nimi zatancuje. „Ujo Laco, vy ste väčší Cigán ako my!“ – hovorievajú mu a on sa vôbec nebráni, dokonca vraj cíti, že nejaké pradávne cigánske korene musí mať, i keď farba jeho pokožky tomu nenasvedčuje.
Venuje sa im, robí to rád, chystá sa medzi nich aj v nedeľu na workshop s tanečnou skupinou CreDance. Môžete byť pri tom – v bratislavskej Starej tržnici oslavuje nadácia Divé maky desiate výročie a opäť usporiadala Cigánsky bašavel.
Program sa začína už na obed, bude výtvarný, hudobný, cirkusový aj bábkarský workshop, literárny klub aj škola rómskej kuchyne s kuchárskou šou. Popoludní vystúpia mladí rómski hudobníci, nové talenty a prídu viacerí hostia.
Spojenie folku s world music a takzvaného rom´n´rollu sľubuje úspešná česká kapela Terne Čhave, tradičné rómske rytmy s rockovými dajú dokopy kapely Para a Sendreiovci.
Tanečníka Laca Cmoreja (v strede) rómske deti milujú. Pravidelne sa im venuje aj
na Cigánskom bašaveli. Na snímke počas vystúpenie s rómskymi tanečníkmi.
FOTO - ĽUBOMÍRA PETROVÁ
Organizátori tentoraz zaradili do programu aj zaujímavú filmovú produkciu. Premietnu tri dokumenty s rómskou tematikou – Cigáni idú do volieb režiséra Jara Vojteka a Cigarety a pesničky so Zvonkami šťastia v réžii Marka Šulíka a Jany Bučkovej.
„Počas nakrúcania som mala trochu strach, aby hlavní hrdinovia nevyzneli smiešne a hlúpo,“ spomína si na vznik dokumentu Zvonky Šťastia etnomuzikologička Jana Belišová. Produkovala ho a zo skúseností vie, že niečo podobné by sa mohlo ľahko stať a nikto by to tak nechcel.
Režisérska dvojica si totiž vymyslela koncept filmu ako dokumentárnu hru. Roman a Mariena ako bratranec a sesternica popri každodennom živote s rodinami v osade nacvičujú spolu pesničky z repertoáru svojich idolov – prepožičiavajú si identitu Karla Gotta a Darinky Rolincovej.
Jedného dňa sa rozhodnú naspievať ich obľúbený spoločný hit. Nahrajú ho a pošlú spolu s vlastným videoklipom na DVD rovno slávnym celebritám. Tvorcovia dali kameru do rúk aj priamo protagonistom, vďaka čomu sa vo filme objavili naozaj silné momenty.
„Tak ako sa film postupne formoval a strihal, bola som napokon veľmi milo prekvapená,“ hovorí Belišová. Napriek tomu, že išlo o vtip, režiséri dokázali do filmu dostať vážne veci a jeho hrdinovia nestratili dôstojnosť.
Eva Andrejčáková
Habemus Papam!
Kino Lumiere, sobota 18.00
Máme pápeža! Radostne zvolalo zaplnené námestie a po dlhých hodinách napätého čakania, čo prinesú vatikánske voľby, začalo sa konečne oslavovať. Len jeden človek bol nešťastný a v úzkostnom kŕči lapal po dychu: víťaz.
Pápežom sa stať nechcel, pri hlasovaní sa modlil, aby to len náhodou nebol on a keď ho obliekali do sviatočného, triasol sa od strachu. Bol presvedčený, že úlohu viesť kresťanskú cirkev nezvládne. A utiekol. Do mesta, do obchodov, do divadla...
FOTO - OUTNOW
Keď taliansky režisér Nanni Moretti prišiel s takýmto provokujúcim filmom do kina, časť médií ho napadla a vystríhala veriacich, aby ho nebrali príliš vážne, že je to len nekontrolovaná umelecká fantázia. Moretti zostával v pozadí, nechcel vstupovať do konfliktu, len pripomenul, že vychádzal z histórie, keďže v roku 1294 rezignoval zvolený mních Petro Angeleri.
Film, kde hrá hlavnú úlohu vynikajúci Michel Piccoli, nakrútil ako príbeh o ľudských pochybnostiach, zlyhaniach - a hoci sa to na prvý pohľad nezdá, aj o neuveriteľnej sile pripustiť ich a prijať.
Výzvy na bojkot filmu čoskoro utíchli, prejavila sa len čistá tvorivá sila. Habemus Papam! cestoval úspešne po svete a získal viacero cien.
Dopovedaným a dokončeným, doceneným a pochopeným sa však akoby stal až o dva roky neskôr, keď na funkciu pápeža rezignoval Benedikt XVI.
(kk)
Najpopulárnejšie knihy na Martinus.sk
- George R. R. Martin – Búrka mečov 1: Oceľ a sneh
- David Lagercrantz – Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti
- Jo Nesbo – Krv na snehu 1
- Lars Kepler – Stalker
- Jamie McGurie . Sladké zabudnutie
- Jozef Karika – Tma
- John Grisham – Tajomstvo Gray Mountain
- James Dashner – Labyrint: Útek
- Anne-Marie O’Connor – Dáma v zlatom
- Agnes Martin-Lugand
Zdroj: Martinus.sk
Autor: kk