SME

Ako to vyzeralo, keď pred sto rokmi oberali hrozno

Oberačky boli v minulosti spoločenskou udalosťou, do viníc sa poberal každý, kto mal aspoň trochu zdravé nohy.

Vinohrady v Pečeniciach patria medzi najstaršie na Slovensku, jedna z prvých zmienok pochádza z roku 1935, keď ich kráľ Belo II. daroval kláštoru v Bzovíku. (Zdroj: Štátny archív Levice)

Text: Alena Štifilová

Vinohradnícke mestá a obce sa na niekoľko dní vyprázdnili a všetci sa presunuli do viníc a pivničných domčekov. Tak vyzeral kedysi koniec leta a začiatok jesene vo vinohradníckych oblastiach Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Na oberačku sa pozývala široká rodina, priatelia, milenky tajné aj verejné a, samozrejme, aj robotníci, ktorí vo vinici pracovali počas roka. Ich úlohou bolo nosenie putní,“ spomína 94-ročný Ernest Alt, bývalý lekárnik, ktorý pre Štátny archív v Leviciach spísal v roku 2012 svoje spomienky.

Dodnes má výbornú pamäť a živo opisuje ťažkú prácu vo viniciach. „Práca vo vinici, to nebola len oberačka. Vinici sa venovala celá rodina po celý rok. Na namáhavé činnosti ako okopávanie si však najímali robotníkov. Ich plat v časoch prvej republiky bol 19 korún a liter vína, pracovali od rána od šiestej do západu slnka.“

Vinice ožili, mládež sa zabávala

Prípravy na oberačky sa začínali týždeň až dva pred zberom. Na umývanie sudov a náradia sa spotrebovalo množstvo vriacej vody, zohrievala sa na ohni zo suchého prútia, ktoré zostalo po jarnom strihu. Vo viniciach to ožilo, mládež sa popri práci zabávala, preskakovala ohniská, spievala, starší mládenci odstreľovali delobuchy. „Mažiar sme do štvrtiny naplnili pušným prachom, potom hlinou, dobre zatlačili a po zapálení knôtika nastal výbuch,“ spomína Ernest Alt.

Gazdiné niekoľko dní vopred varili, piekli a balili, gazdovia a hájnik v noci chodili na stráž do viníc, aby zabránili krádežiam hrozna.

Prípitok na dobrú úrodu

„Začiatok oberačky vyhlasovalo mesto Levice bubnovaním. Bubeníkom bol jeden z mestských policajtov,“ hovorí Ernest Alt. Mesto sa vyprázdnilo, okolo ôsmej ráno sa zaplnili pivničné domčeky, nasledoval prípitok na dobrú úrodu a oberačka sa začala. Deti roznášali zberačom pagáčiky alebo zbierali popadané bobuľky, medzi radmi viniča stál každý, kto mal ako-tak zdravé nohy. V pivničných domčekoch sa mlelo a lisovalo, mušt sa prenášal do pivníc.

Oberanie hrozna trvalo niekoľko dní, pracovalo sa od rána do večera, po zotmení sa spievalo a tancovalo pri cigánskej muzike, neraz až do úsvitu. „Na toto veľké mulatovanie prichádzali aj muzikanti z ďalekého okolia,“ spomína Ernest Alt. Ukončenie oberačky a množstvo vyrobeného vína sa muselo hlásiť finančnej správe. Predaj vína bol povolený dvakrát do roka na jeden mesiac. Gazda vtedy vyvesil nad bránu litrovú fľašu s nápisom Víno na predaj – Bor eladó. Samozrejme, predávalo sa aj na čierno.

Lepšia úroda ako vlani

 

Na Slovensku je vinárska produkcia sústredená v šiestich vinohradníckych oblastiach od východu po západ, lemujúc južnú hranicu s Maďarskom. Plošne najrozsiahlejšia je Malokarpatská oblasť na západe, najznámejší je zasa Tokaj na východe. „Dnes sa začína oberačka v Modre,“ hovorí Artúr Soldán z facebookovej komunity Stará Modra. „Vo vinohradníckom hone Noviny, kde je hlinitá pôda, oberáme Iršaj Oliver. Je to muštová odroda pôvodom z Maďarska, aromatická, skorá, zberá sa už koncom augusta. Je vhodná na výrobu burčiaka, ktorý je z Iršaju krásny, voňavý s jemným nádychom kyseliniek.“

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3TZZ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


SkryťZatvoriť reklamu