SME

Najväčšia nacistická záhada skrýva možno vlak plný zlata

Keby sa v poľských lesoch skutočne našiel vlak s cennosťami z konca 2. svetovej vojny, ako o tom špekulujú už aj oficiálne poľské zdroje, lovci záhad by sa konečne dočkali zadosťučinenia.

Hrad Ksiaž nachádzajúci sa v neprístupných Sovích horách Južného Sliezska, je dnes na území Poľska. Počas 2. svetovej vojny sa mal zrejme stať bezpečným úkrytom pre nacistické velenie. Pod ním sa nachádza sústava tunelov. (Zdroj: Fotolia)

Keby sa v poľských lesoch skutočne našiel vlak s cennosťami z konca 2. svetovej vojny, ako o tom špekulujú už aj oficiálne poľské zdroje, lovci záhad by sa konečne dočkali zadosťučinenia.

Text: Zuzana Uličianska

Vlak plný zlata, ktorý sa mal len tak stratiť na 65-kilometrovej trase z Wroclawi do Walbrzychu. Môže byť na tejto legende, ktorá medzi miestnymi koluje už sedemdesiat rokov, niečo pravdivé?

Piotr Žuchowski, ktorý má ako štátny tajomník na poľskom ministerstve kultúry na starosti národné dedičstvo, vyhlásil minulý týždeň, že si je na 99 percent istý, že v jednom z dolnosliezskych podzemných tunelov sa skutočne našiel vlak z obdobia druhej svetovej vojny.

Komplex Riese
Najväčšia nacistická stavba
  • použilo sa na ňu oveľa viac betónu ako v roku 1944 na vybudovanie protilietadlových krytov na území celej ríše,
  • obsahuje sedem oddelených sústav podzemných tunelov,
  • Walim-Rzeczka, Włodarz a Osówka sú prístupné aj verejnosti,
  • spolu deväť kilometrov doteraz objavených chodieb,
  • bol vybudovaný v rokoch 1943 - 1945,
  • evakuácia prebiehala zväčša vo februári 1945,
  • na stavbe pracovalo až 30-tisíc zajatcov, počet mŕtvych sa nedá odhadnúť,
  • presný účel stavby doteraz nie je známy.

Už dávno sa vedelo, že tesne pred koncom vojny v obave pred príchodom Rusov začali Nemci odvážať cennosti z Wroclavi, ktorá bola v tom čase ešte nemeckým mestom Breslau. Súčasťou stratených pokladov malo byť nielen zlato z tamojších bánk, ale napríklad aj bohatstvá sliezskych židovských rodín, či dodnes nenájdené maľby a iné artefakty z rôznych múzeí Európy, ktoré nacisti počas vojny vylúpili.

Po „zlatom vlaku“, ktorý vyrazil z Wroclawi, ale nikam nedošiel, už celé desaťročia pátrali nielen samozvaní nadšenci, ale dokonca aj štátne orgány. Po zverejnení nových správ museli celú oblasť jeho možného nálezu z obáv o bezpečnosť zvedavcov uzavrieť a strážiť.

Vzrušenie vzbudzujú hlavne dohady, že vlak, prípadne aj viac vlakov, by mali obsahovať takzvanú jantárovú komnatu, ktorú si chcel dať Hitler nainštalovať na neďalekom hrade Ksiaž a ktorá sa hľadá už od konca druhej svetovej vojny.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3UGP na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu