Galéria Slovenského inštitútu, Berlín. Potrvá do 6. júla
Do Berlína prišiel opäť tajomný pozorovateľ života, ktorý tvrdil, že „biznis je najlepším druhom umenia“. Pre kráľa pop-artu Andyho Warhola (1928 – 1987) bolo dôležité to, čo sa skrýva pod povrchom. Jeho sláva netrvala len povestných pätnásť minút, ktoré podľa neho vraj raz prežije každý. Príťažlivosť Warholových výstav spočíva v jeho výtvarnom hľadačstve, ktorým elektrizuje svojich divákov.
Od štvrtka je v Galérii Slovenského inštitútu v Berlíne vystavených 39 originálov Andyho Warhola, požičaných z Múzea moderného umenia Andyho Warhola a zo Spoločnosti Andyho Warhola v Medzilaborciach. Výstava je prierezom jeho celoživotnej tvorby, diela charakterizujú jednotlivé tvorivé obdobia. Niektoré sieťotlače: Ladies & Gentlemen, Ingrid Bergman – The Nun a tri ručne kolorované originály – Kvety, budú vystavené v Berlíne vôbec po prvýkrát. Diela neboli súčasťou ani doposiaľ jeho najrozsiahlejšej výstavy v Nemecku, ktorá sa uskutočnila pred dvomi rokmi v berlínskej Národnej galérii.
Magnetom budú Warholove osobné predmety: obľúbená kožená bunda, fotoaparát, okuliare. Osobitnú časť výstavy tvoria dokumentačné fotografie a texty zo života jeho rodičov, ktorí sa narodili v Mikovej pri Medzilaborciach, ako aj zo života a diela Andyho Warhola v USA. Výstavu sprevádza dokumentárny film o Warholovi, katalóg a ďalšie propagačné materiály.
Autor: pet