SME

Experiment nám od začiatku tvrdí: Človek ako taký je takýto

V podstate každý film môžeme pochopiť ako návod na experiment. Scenár načrtne situáciu - štyri uviaznu vo výťahu, dvaja vo vesmíre, jeden na opustenom ostrove, prípadne s volejbalovou loptou. A odtiaľ sa odvíjajú konflikty. Úspech sa meria tým, koľko ...


FOTO - AP


V podstate každý film môžeme pochopiť ako návod na experiment. Scenár načrtne situáciu - štyri uviaznu vo výťahu, dvaja vo vesmíre, jeden na opustenom ostrove, prípadne s volejbalovou loptou. A odtiaľ sa odvíjajú konflikty. Úspech sa meria tým, koľko fantázie to napäté vlákno znesie a napriek tomu v nás zostáva dojem, že to všetko sa mohlo naozaj stať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Film Experiment je od začiatku ničím nezamaskovaným návodom na pokus, a tak spochybňuje bežné pravidlá vnímania filmu. Zdá sa, že už nejde o originálne varianty ľudského správania. Filmy nám bežne hovoria: Sú ľudia, ktorí sa správajú takto. Tento film však tvrdí: Človek ako taký je takýto. Film sa síce tvári, že by taký prípadne mohol byť, ale v skutočnosti skôr hovorí, že taký byť jednoducho musí.

SkryťVypnúť reklamu

Režisér Oliver Hirschbiegel sa odvoláva na dva slávne návody na pokus: v takzvanom Milgramovom experimente na Univerzite v Yale roku 1961 rozdelili dobrovoľníkov do dvoch skupín: „Učitelia“ dávali „žiakom“ pri chybách na výzvu vedúceho experimentu, ako im povedali, neškodné, iba bolestivé elektrošoky. O desať rokov neskôr pri takzvanom väzenskom experimente na Stanfordskej univerzite strčili pokusné osoby do modelovej väznice, aby tu na štrnásť dní hrali dozorcov a väzňov.

Film Experiment prenáša túto situáciu do súčasnosti, na nemeckú univerzitu. Dvadsať dobrovoľníkov si chce ľahko zarobiť 4000 mariek, väznica sa simuluje v pivničnom trakte školy, dianie sleduje zavesená kamera ako pri šou Big Brother. Len teraz kamera slúži o niečo ponurejšiemu účelu ako v televízii. Toto nie je film o exhibicionizme amatérskych hercov a potešení televíznych čumilov. Tu sa plazia pod lupou ľudia, lebo sú pod skutočným tlakom. Sú zatvorení v celách, smú sa oslovovať len číslami, musia mlčať, keď zhasne svetlo, jedlo kompletne požuť. A dozorcovia, aby si zachovali autority, musia porušenia pravidiel trestať.

SkryťVypnúť reklamu

Stanfordský pokus sa díva na účinky autority a skupinovej dynamiky, na podmienky, ktoré človek musí prijať, alebo ich odmietnuť - použiť mučenie a zniesť ponižovanie. Stanfordský experiment v deväťdesiatom prvom v polovici plánovaného času zastavili, lebo „dozorcovia“ už boli príliš agresívni a „väzni“ začali javiť psychické poruchy. Film samozrejme pokračuje, stúpa po špirále situačného šialenstva až ku katastrofálnemu koncu.

Je to jeho právo, napokon sme v kine. Autor Mario Giordano a jeho americký scenáristický dozor Don Bohlinger nabrúsili pôvodný experiment dramaturgickými fintami. Uprostred bezmenných (ale vynikajúcich) tvárí nám ponúkli ako identifikačný model nemeckého herca Moritza Bleibtreua.

Film poskytuje takmer dve hodiny stiesňujúcej filmovej zábavy, v ktorej človek všetkému uverí: vývoju bežného človeka k extrému, skupinovej dynamike, eskalácii. Potom nastane bod, v ktorom snímka musí vysvetliť, že postavy zahodia pravidlá hry a prepadnú sa do smrteľnej vážnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Ale na to tento film nevynaložil dosť námahy. To je moment, v ktorom by mohol Experiment prekročiť svoj tieň, a my by sme snáď mohli na chvíľku nahliadnuť do duše Eichmanna, Červených Khmérov, Hutuov a Tutsiov, a je to moment, v ktorom film zostáva trošku bezradne prilepený v rovine trileru. Experiment Olivera Hirschbiegela je teda len skvele zinscenovaný napínavý film a suverénny súper svojich úbohých televíznych príbuzných, reality show.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 001
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 983
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 802
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 919
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 600
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 598
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 922
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 533
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu