BRATISLAVA - Koľko budú diváci a poslucháči platiť za sledovanie Slovenskej televízie a počúvanie Slovenského rozhlasu, má parlament rozhodnúť dnes. Pôvodný návrh bol zvýšiť poplatky v oboch prípadoch o jednu tretinu. Riaditeľ rozhlasu Jaroslav Rezník žiada zvýšenie o dve tretiny.
Minister kultúry pripravil návrh, aby sa namiesto 75 korún mesačne za televízny prijímač platilo 100 a za rádio namiesto 30 korún 40. Polovičnú taxu by mali aj dôchodcovia, ktorí boli doteraz od platenia oslobodení.
Pre šéfa STV Richarda Rybníčka má zvýšenie poplatkov veľký význam - počíta s ním pri svojej radikálnej reforme televízie. Zdôrazňuje, že ak sa poplatky zvýšia, a budú platiť i dôchodcovia, od budúceho roka už nebude požadovať príspevok od štátu, ktorý tak ušetrí aspoň 300 miliónov.
Rezník žiada zvýšiť poplatok na 50 korún a príspevku zo štátneho rozpočtu sa vzdať nemieni. „Ak máme fungovať s vyrovnaným rozpočtom a plniť všetky úlohy, ktoré nám ukladá zákon, potrebujeme na to zodpovedajúce finančné zdroje.“
Poslanci sa poplatkom venovali už včera. Rozprúdila sa debata o tom, ktorý riaditeľ ako vedie svoju inštitúciu a ktorá si zvýšenie poplatkov zaslúži. „Zvýšenie prispeje k stabilizácii týchto médií,“ tvrdil minister kultúry Chmel.
„Podpisujeme STV ďalší bianko šek. Nech najprv ukáže, čo vie,“ povedal Dušan Jarjabek z HZDS. Naopak, niekoľkokrát sa pochvalne vyjadril na adresu Rezníka a rozhlasu, ktorý je podľa neho od roku 1993 jednou „konsolidovanou inštitúciou“.
„Pod rozhlasovou pyramídou je stále tma. Rozhlas zaspal na vavríne. Je to čierna diera, v ktorej sa strácajú peniaze,“ oponoval Tomáš Galbavý z SDKÚ. „Obávam sa, že zvýšenie o ďalších 10 korún môže zabiť tlak na akúkoľvek zmenu.“
Jeho slová pobúrili Roberta Kaliňáka za Smeru, podľa ktorého v rozhlase nevypukol dosiaľ nijaký škandál. Galbavý mu však hneď jeden pripomenul - Kaliňák má v rozhlasovej budove reštauráciu. „Určite sa v rozhlase vyzná, keď je tam ako doma,“ dodal Galbavý ironicky.
Autor: MIRKA HOROBOVÁ - KERNOVÁ