isia najmä s finančným zabezpečením Art Filmu. Ako konštatoval prezident festivalu Peter Hledík, na Slovensku je príliš veľa podujatí, ktoré si možno nezaslúžia prívlastok kultúrny, majú však výraznejšiu finančnú podporu ako festival v Trenčianskych Tepliciach. Podpora od ministerstva kultúry i jednotlivých sponzorov je z roka na rok menšia. "Akoby kultúra nebola na Slovensku v centre pozornosti," konštatoval Hledík a poukázal na susednú Českú republiku, kde je otázkou cti a prestíže, aby sa sponzor mohol zúčastniť na karlovarskom festivale. Menší festival v Zlíne má napríklad rozpočet 29 miliónov korún, zatiaľ čo Art Film potrebuje 14 miliónov.
Festival dnes otvoril slávnostný ceremoniál, ktorý sa už tradične uskutočnil v Kúpeľnej dvorane. Jeho súčasťou bolo aj odovzdávanie ocenení za celoživotný prínos filmovému umeniu Zlaté kamery. Tento rok si z rúk Hledíka prevzal cenu Roman Rjachovský, priekopník špecifickej televíznej scénografie, ktorého doménou sa stali činoherné inscenácie a televízne adaptácie literárnych predlôh. Zlatú kameru získal aj známy kameraman a režisér Vincent Rosinec. Tretie ocenenie poputuje do Arménska pre jediného tvorcu, ktorý dokázal svoje filmové diela úspešne presadiť na medzinárodnej scéne Dona Askariana. Záver ceremoniálu patril filmu svetoznámeho režiséra Romana Polanského Pianista, za ktorý získal minuloročnú Zlatú palmu na prestížnom festivale v Cannes.
Jedenásty ročník Art Filmu ponúkne návštevníkom 120 filmov. Na svoje si prídu aj zberatelia autogramov. Do Trenčianskych Teplíc zavítajú bývalí spolupracovníci režiséra Federica Felliniho, ale aj režisér Alain Robbe-Grillet. Medenú plaketu so svojím menom pribije na Moste slávy rakúsky herec Klaus Maria Brandauer, poľský herec Jerzy Stuhr, maďarský herec György Cserhalmi a populárna česká herečka Jiřina Bohdalová.
vp;ve;bl