
The Thorns: The Thorns * Sony Music / Columbia * 2003 * Celkový čas 43:06
a ich rovnomenný spoločný projekt má s metalovou agresívnosťou iba pramálo spoločného. Naopak, jeho výnimočnosť spočíva v nadpriemernej porcii humanity a pozitívneho pocitu trojice amerických pesničkárov - spevákov, multiinštrumentalistov a skladateľov.
Matthew Sweet, Pete Droge a Shawn Mullins, to sú mená troch hlavných predstaviteľov The Thorns, z ktorých každý už má za sebou pomerne výraznú stopu ako sólový umelec. Ani jeden z uvedených pánov ešte nezažiaril ako hviezda prvej veľkosti. O to viac im však svedčí štatút kultových osobností v žánroch predstavujúcich alternatívu pravidlám konzumnej popmusic.
Matthew Sweet sa do širšieho povedomia dostal albumom Girlfriend z roku 1991. Pete Droge, ktorému v hudobnej dráhe pomáhal jeho priateľ a gitarista Pearl Jam, Mike McCready, predstavuje tradicionalistické rockerské krídlo trojky. Najpravovernejší folker z trojice, Shawn Mullins, sa prepracoval do hudobného sveta ako člen armády Spojených štátov amerických. Na konte má už osem sólových albumov, z ktorých sa za najhodnotnejší považuje Soul Core z roku 1998.
Všetci traja muzikanti majú za sebou aktívne deväťdesiate roky. Ich hudobné korene však siahajú hlbšie. Vzájomné spojenie v jednom projekte vedie k spoločnému autorstvu i k spoločnej interpretácii. Na väčšine pesničiek tohto albumu sa môžeme stretnúť so zborovým, trojhlasým spevom, ktorý sa vznáša nad folkrockovým základom a patrí k tomu najhodnotnejšiemu, čo The Thorns prinášajú. Dokonalá súhra troch mužských hlasov evokuje Beach Boys, inokedy zase Beatles (Now I Know pripomína pieseň Sun King z albumu Abbey Road). Celkovým duchom sa však trojica zo všetkého najviac dá prirovnať k inej trojici alebo štvorici CSN&Y.
U Crosbyho, Stillsa, Nasha a Younga zrejme The Thorns čerpali najviac inšpirácie a z ich hudobného prejavu možno vyčítať aj vzťah k obdobiu konca šesťdesiatych a prvej polovice sedemdesiatych rokov. Celý album sa nesie v príjemnom, ľahko stráviteľnom duchu pripomínajúcom ideály amerického sna, za ktorým deti kvetov kedysi cestovali najprv do Los Angeles, potom do Indie. Dnes na toto obdobie niektorí veteráni spomínajú, podobne ako invalidi z prvej svetovej vojny spomínali na Piavu. Pre niekoho možno trochu otravné, ale počúva sa to dobre.
Autor: MARTIN CHROBÁK