Z už existujúceho základu, tvoreného umeleckými secesnými plagátmi a na druhej strane propagandistickými, informačnými a reklamnými, tak dodnes vznikla kolekcia okolo 180-tisíc exemplárov súčasnej Viedenskej mestskej a krajinskej knižnice.
Zlomok tejto zbierky predstavuje výstava Plagáty z Viedne, ktorú včera podvečer otvorili v Esterházyho paláci Slovenskej národnej galérie v Bratislave. Trojica kurátorov Markus Feigl z Viedne, Petr Štembera z pražského Umelecko-priemyselného múzea (na výstave participuje kolekciou plagátov rakúskej proveniencie zo svojej zbierky) a Dagmar Poláčková z usporiadajúcej galérie ponúka reprezentatívny výber okolo 150 plagátov od roku 1883 po dnešok.
Viedeň je právom nazývaná metropolou plagátu, máloktoré mesto tak dôsledne už vyše sto rokov reflektuje kultúrno-spoločenské dianie práve touto formou. „Koncepcia výstavy kladie dôraz na tvorbu zo začiatku minulého storočia, keď sa viedenský plagát stal svetovým pojmom, sú to hlavne exponáty zo secesného a postsecesného obdobia, modernistickej i avantgardnej orientácie,“ hovorí Dagmar Poláčková. Zastúpené sú však aj ďalšie časové etapy, a tak podľa slov Dagmar Poláčkovej poskytuje výstava správu o vývine moderných výtvarných štýlov tak, ako sa prejavili v aktuálnej tvorbe plagátu. (ba)