
Klaus Maria Brandauer (1944) - žije na troch miestach: vo Viedni, v New Yorku a v rodnom Bad Aussee v Rakúsku. Okrem filmových postáv sa preslávil aj v divadle. Ako režisér sám seba herecky viedol vo filmoch Georg Elser - jeden z Nemecka (1989) a Mário a kúzelník (1994). V Trenčianskych Tepliciach s nadhľadom vyhlásil, že to nie je znak schizofrénie, pretože taký je sám život. FOTO SME - PAVOL MAJER
“Osobitý štýl, virtuózny prednes, dynamická gestikulácia a mimika, dokonalé psychologické vykreslenie postavy. Stovky úloh vo filme a divadle, ocenenia na najprestížnejších fórach. Pracovný maximalista, o ktorom americký režisér Sydney Pollack povedal, že už len jeho prítomnosť burcuje ľudí k hraničným výkonom.
„Dôležité je, že som nikdy nemusel robiť niečo, čo som nechcel,“ spresnil svoju charakteristiku jeden z najslávnejších európskych hercov KLAUS MARIA BRANDAUER. „A ešte niečo, občas sa mi zdá, akoby som bol už starnúci hundroš,“ povedal pre SME so širokým úsmevom pôvodom rakúsky herec, ktorý si koncom uplynulého týždňa prevzal na Art Filme v Trenčianskych Tepliciach cenu Hercova misia.
István Szabó - morálna inštancia
Ak si Fellini našiel svoje herecké alter ego v Marcellovi Mastroiannim, maďarský režisér István Szabó prenášal svoje myšlienky do svojich slávnych filmov cez Brandauera. Mefisto, Plukovník Redl, Hanussen - ak spomenieme aspoň tie najznámejšie. Prvý dostal Oscara, zvyšné dva boli v pätici nominovaných na cenu Americkej filmovej akadémie.
„Pri týchto filmoch nechcem vyzdvihovať svoju osobu,“ hovorí Brandauer. „Všetci ľudia, ktorí sa na týchto filmoch podieľali, majú svoj rozhodujúci podiel. Pri svojom priateľovi Szabóovi chcem však zdôrazniť, že je nielen ideálnym režisérom, ale aj morálnou inštanciou. Je absolútnou jednotkou v technicko-remeselnom spracovaní filmu, ale aj človek s obrovským prehľadom v mnohých oblastiach. Svojím dielom nechcel urobiť kariéru, ale najmä sa rozprávať s ľuďmi o dôležitých veciach nášho spolužitia.“
Brandauer nemá špeciálny kľúč na výber svojich postáv. Má iba jednu podmienku: aby danému textu rozumel. „Nemusím ho bezpodmienečne akceptovať, alebo sa s ním stotožňovať. V každom prípade to však musí byť niečo, čo chápem. Iba vtedy ho môžem interpretovať pre ľudí.“ Podľa neho spočíva práca umelca v inteligentnom prístupe a vždy by mal pracovať tak, aby nemusel vypnúť svojho ducha.
Hollywood a Európa
Klaus Maria Brandauer sa presadil v Európe i Hollywoode, ale zásadné rozdiely medzi tým nerobí. Aj zlý film v Hollywoode a zlý film v Európe je len zlý film. Pripadá mu komické, keď sa v Európe dvíha režisérske a producentské hnutie odporu voči Hollywoodu. Pretože hneď ako dostanú odtiaľ ponuku, už tam letia.
Ani Brandauer neodolal ponuke kasového trháku. Zahral si zloducha Maximiliána Larga v Jamesovi Bondovi. Ako hovorí, potreboval zopár dolárikov a navyše ho priateľ Sean Connery presvedčil, že okrem toho tam bude aj plno zábavy. Brandauer trochu váhal, ale predstava, že ho neskôr uvidí okolo päťsto miliónov ľudí, bola lákavá. „A tak som si zahral inteligentnú sviňu v modernej operete.“
Budúcnosť jednotlivých krajín v spoločnej filmárskej Európe má však Brandauer jasnú. „Nenahovárajme si, že musíme robiť iba veľkofilmy. Mali by sme sa zaoberať vecami, ktoré dôverne poznáme. Stvárňovať rôzne príhody napríklad z Teplíc, zo Slovenska, či zo Salzburgu alebo Marseille. Keď to robíme zo srdca a inteligentne, tak naozaj dobyjeme svet.“
Trenčianske Teplice - Bratislava
Najslávnejšie Brandauerove postavy
Hendrik Höfgen vo filme Mefisto (1981; réžia István Szabó, film získal Oscara) - asociácia na faustovskú rolu ctibažného prenesená do nacistického Nemecka
Alfred Redl vo filme Plukovník Redl (1985; réžia István Szabó, film bol nominovaný na Oscara) - lesk a bieda kariéry jedného plukovníka počas Rakúsko-Uhorska
Barón Bror Blixen-Finecke vo filme Spomienky na Afriku (1985; réžia Sydney Pollack, Brandauer bol nominovaný na Oscara, získal Zlatý glóbus) - výpravná freska s krásnymi obrázkami z Afriky, kde Brandauer hral po boku Merilyn Streepovej a Roberta Redforda
Rembrandt van Rijn vo filme Rembrandt (1999; réžia Charles Matton) - vizuálne pôsobivý film o veľkom holandskom maliarovi zo 17. storočia
Otto Preminger vo filme Introducing Dorothy Dandridge (1999; réžia Martha Coolidge, pre Brandauera nominácia na Emmy a Zlatý glóbus) - životopisný televízny film o černošskej herečke Dorothy Dandrigovej, ktorá bola v roku 1954 nominovaná na Oscara. Brandauer sekundoval súčasnej hviezde Halle Berryovej.