
Z výstavy Roba Kočana.
Zajtra sa začne ôsmy ročník Letnej fotoškoly Domu fotografie v Poprade, venovaný pamiatke Vladimíra VorobjovaVernisáže troch výstav budú v sobotu v Elektrárni Tatranskej galérie v Poprade súčasťou otvorenia Letnej fotoškoly Domu fotografie 2003. Ako nás informovala riaditeľka 8. ročníka tohto festivalu Lucia Benická, na šestnásť tematických fotografických workshopov je prihlásených 110 účastníkov z desiatich krajín, o ktorých sa bude do 13. júla starať sedemnásť domácich i zahraničných lektorov.
Podujatie je venované pamiatke pedagóga a teoretika fotografie Vladimíra Vorobjova a jemu patrí aj jedna zo spomínaných troch výstav - Vovovo nebo. Ďalšia výstava predstaví Mira Zemana a jeho Impresie a trio vernisáží dopĺňa prehliadka prác Andreja Barlu, Jozefa Česlu, Nade Rovderovej, Vlada Eliáša, Michala Kerna, Pavla Pechu, Siegfrieda Meckleho a Roba Kočana nazvaná Iná krajina.
Tieto dve slová, znamenajúce hľadanie metafory v slovenskom a českom fotografickom výtvarnom prejave, dominujú celému festivalu a zastrešujú aj ďalšie sprievodné výstavy, ktorých trvanie presahuje časový rámec letnej fotoškoly. Je to napríklad expozícia Dušana Slivku, Martina Martinčeka či spoločná výstava Ruda Prekopa, Viktora Kopasza, Mira Švolíka, Jana Pohribného a Pavla Baňku. „Je to provokujúca téma, ktorá zatiaľ nebola nejako výrazne spracovaná, prinášajúca skvelú a rozsiahlu konfrontáciu nových pohľadov na krajinu,“ hovorí Lucia Benická.
Potvrdzuje to aj samostatný blok prác Popradčana Roba Kočana, absolventa fotografie na Vysokej škole výtvarných umení, ktorý sa už prezentoval na vyše dvoch desiatkach výstav doma i v zahraničí a na tomto festivale robí lektora workshopu o horskej fotografii. Jeho imaginárne svety sa v priestoroch Elektrárne Tatranskej galérie v čierno-bielom materiáli objavujú v cykloch Tiene duchov a Rajské záhrady.
„V prvom cykle sa autor vracia do archívu záberov, ktoré dotvára maľbou na negatívoch. Rekonštruuje krajinu, v ktorej dominujú tiene duchov, výmyselné figúry, inšpirované interpretáciou osobných pocitov či vedomostí z literatúry, filmu a hudby,“ približuje Kočanovu expozíciu kurátorka Lucia Benická.
„Oproti týmto manipuláciám sú rozdielne Rajské záhrady - veľkoformátové záznamy nočnej flóry. Chrobačia perspektíva, ktorá vzniká nasadením fotoaparátu medzi rastliny, monumentalizuje a vytvára nepoznaný svet, opticky sa formuje les, džungľa, fiktívne porasty. Na pohľad banálne krajiny majú závažnejšie obsahy - referujú o návrate k prírode a naturálnym zdrojom.“
ALEXANDER BALOGH
VÝSTAVY NA FOTOŠKOLEZ druhého brehu (výber z jarných
fotodielní 2003 - dokumentárna fotografia)
Kníhkupectvo Alter ego Kežmarok 15. 6.-30. 9.
Magická krajina (fotodielne 2002/2003)
Hotel Garni Poprad 20. 6.-31. 10.
Iná krajina (Rudo Prekop, Viktor Kopasz,
Miro Švolík, Jan Pohribný, Pavel Baňka)
Dom fotografie Poprad 26. 6.-31. 8.
Martin Martinček: Iná krajina
Múzeum J. Kráľa Liptovský Mikuláš 26. 6.-17. 8.
Iná krajina (výber z fotodielní 2000/2001)
Obecná knižnica Smižany 26. 6.-17. 8.
Letná škola DF 2002 (fotodielne 2002)
Posádkový klub Liptovský Mikuláš 26. 6.-17. 8.
Dušan Slivka: Iná krajina
Cukráreň Domenico Poprad 1. 7.-31. 7.
Iná krajina (Andrej Barla, Jozef Česla, Robo
Kočan, Naďa Rovderová, Vlado Eliáš,
Michal Kern, Pavel Pecha, Siegfried Meckle)
Elektráreň Poprad 5. 7.-24. 8.
Miro Zeman: Impresie
Elektráreň Poprad 5. 7.-24. 8.
Vovovo nebo
Elektráreň Poprad 5. 7.-24. 8.
Ľubo Stacho: Súvislosti
Synagóga Liptovský Mikuláš 12. 7.-3. 8.
Letná fotoškola 2003 (vernisáž výstavy)
Galéria P. M. Bohúňa 12. 7.-3. 8.