Snímku Okno naproti, ktorá je najúspešnejším talianskym filmom za minulý rok, predstavil na festivale v Karlových Varoch jeho režisér Ferzan Ozpetek. Úspešný tvorca sa narodil v roku 1959 v Istanbule, ale od konca sedemdesiatych rokov žije v Ríme. Doteraz
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Záber z filmu Okno naproti. FOTO - MFF KV
nakrútil štyri celovečerné filmy, z ktorých bol najslávnejší Ignoranti (Le fate ignoranti). „V živote sú tri podstatné prvky: láska, rodina, priateľstvo,“ tvrdí. „Ignoranti boli pohľadom na to, ako sa tieto prvky miešajú a ako tento proces prispieva k tvorbe nových modelov spoločenského a emocionálneho správania.“
Okno naproti je podľa hlasov zo zákulisia jedným z horúcich favoritov na zisk hlavnej ceny festivalu - Krištáľového glóbusu. Film rozpráva príbeh tridsaťročnej Giovanny, unavenej manželstvom a neobľúbeným zamestnaním. Stereotyp jej života naruší stretnutie a čím ďalej, tým väčšia fascinácia tajomným osemdesiatročným Davidom, poznačeným tragickou udalosťou z druhej svetovej vojny.
Film vzbudil veľkú pozornosť publika a získal hneď päť talianskych národných filmových cien - Donatellových Davidov. Svojím výkonom v úlohe titulného hrdinu vynikajúcim spôsobom uzavrel kariéru taliansky herec Massimo Girotti, ktorý hral aj vo filmoch Viscontiho, De Sicu či Rosselliniho. „Mrzí ma, že nemohol už film vidieť. Zomrel v januári. Trpel som tým, že som ho stratil. Bolo to pre mňa veľmi ťažké, nemohol som spať, bral som antidepresíva. Ešte teraz sa mi niekedy v noci zjavuje jeho tvár,“ povedal režisér.
A čo samotné nakrúcanie? „Odvtedy nemôžem jesť hydinové mäso,“ dodal Ozpetek. Nakrúcalo sa totiž aj v hydinárni, kam scenár poslal hlavnú hrdinku pracovať ako účtovníčku. „Videl som tam dve kurence, ako sa snažili zúfalo utiecť. Pripomínalo to koncentračný tábor. Myslím, že táto téma sa doteraz v talianskom filme nepoužila,“ tvrdí.