
Z výstavy Podhradie známe, neznáme. FOTO – TASR
Čičo. Z mnohých núkajúcich variantov nakoniec „zvíťazilo“ Podhradie. Expozícia je súčasne prechádzkou dejinami Podhradia, ktoré sa od roku 1713 stalo poddanským mestečkom. Jeho najväčší rozkvet sa viaže k druhej polovici 18. storočia, keď začal na Hrade sídliť uhorský miestodržiteľ.
Ďalší medzník prišiel o sto rokov neskôr, keď sa Podhradie zlúčilo s mestom a nová mestská štvrť sa po kráľovnej Márii Terézii nazvala Terézváros či Theresienstadt, aby po uplynutí ďalších sto rokov Podhradie padlo za obeť necitlivej koncepcii výstavby dnešného Nového mosta, zanikajú Rybné námestie, Židovská ulica a časť nábrežia.
Diela Martina Engelbrechta, Richarda Luxa, Pavla Kovátsa, Jozefa Blanarovitsa, Ernesta Hrona, Ernesta Zmetáka a ďalších výtvarníkov dopĺňajú dobové fotografie.
„Vystavujeme 128 grafík, kresieb a malieb z osemnásteho až dvadsiateho storočia zo zbierky našej galérie, ktoré priblížia vzhľad uličiek a malebných zákutí tejto dnes už takmer neznámej časti starej Bratislavy,“ dodáva Martin Čičo. (ba)