
Varšava 23. júla (TASR) - Značné emócie a nemálo kritických reakcií vyvolal v Poľsku nedávny rozsudok súdu v Gdansku nad mladou poľskou výtvarníčkou Dorotou Nieznalskou.
Umelkyňa podľa obžaloby urazila náboženské cítenie spoluobčanov, keď v diele Pašije, vystavovanom v jednej galérii, využila aj fotografiu nevzrušeného mužského pohlavného údu, ktorým chcela podľa vlastných slov podrobiť kritike mužnosť, nie však uraziť alebo zosmiešniť kohokoľvek.
Výtvarníčku odsúdili na pol roka obmedzenia slobody, čo by v prípade, že by rozsudok nadobudol právoplatnosť, znamenalo 20 hodín verejných prác mesačne, stratu cestovného pasu na spomínané obdobie a prirodzene úhradu súdnych nákladov.
Aj duchovný gdanskej umeleckej bohémy Krzysztof Niedaltowski zdôraznil fakt, že výtvarníčka nekonala so zámerom kohokoľvek uraziť, a poznamenal, že jej súdny verdikt spôsobil značné škody. Inkriminované umelecké dielo nie je síce dostatočne vyzreté, avšak bolo škoda urobiť okolo neho toľko kriku, konštatoval.
Predseda v súčasnosti mimoparlamentnej liberálnej Únie práce Wladyslaw Frasyniuk, niekdajší významný disident z radov pôvodnej Solidarity, vyzval stúpencov demokratickej opozície v krajine, aby sa postavili na obranu Nieznalskej.
Zároveň upozornil, že umelkyni berú právo na provokáciu, šokovanie verejnosti, ktoré je bázou pre umeleckú slobodu, a to v čase, keď sa v kníhkupectvách a stánkoch krajiny predávajú beztrestne publikácie s antisemitickým obsahom a keď sa na štadiónoch otvorene nadáva futbalistom tmavej pleti.
Ešte ďalej zašla kurátorka varšavského Národného múzea Dorota Monkiewiczová, ktorá vedie Nadáciu Za moderné umenie a ktorá porovnala rozsudok nad Nieznalskou s pálením kníh po nástupe nacistov.
Riaditeľ gdanskej pobočky Caritasu Ireneusz Bradtke už ponúkol umelkyni, že by v rámci verejných prác mohla vyučovať školákov napríklad plastiku.