Káhira 31. júla (TASR) - Egypt začal kampaň za návrat egyptských pamiatok zo svetových múzeí späť do vlasti. Od Veľkej Británie požaduje aspoň dočasný návrat Rosettskej dosky a od Nemcov definitívne vrátenie busty kráľovnej Nefertiti.
Vodcom neľahkého boja sa stal šéf egyptského pamiatkového úradu Záhí Hawás, ktorý sa pravidelne a zápalisto vyjadruje na tému návratu umeleckých predmetov do Egypta.
Pri príležitosti stého výročia Egyptského múzea v decembri minulého roka Hawás povedal egyptológom z celého sveta, že získa späť všetky staroveké artefakty, ktoré boli z Egypta ukradnuté a vyjadril nádej, že z nich tento rok usporiada výstavu.
Hawás sa, pochopiteľne, zameral predovšetkým na Britské múzeum, ktoré uchováva najväčšiu zbierku egyptských starožitností na svete. Hawás na pracovnej návšteve tohto múzea požiadal jeho vedenie najprv o vrátenie a potom už len o trojmesačné zapožičanie tzv. Rosettskej dosky do káhirského Egyptského múzea, vďaka ktorej Jean-Fran‡ois Champollion rozlúštil v roku 1822 hieroglyfy.
Definitívne vrátenie kameňa Egypt nemôže požadovať, pretože v čase jeho prevozu do Veľkej Británie v roku 1801 neexistoval v Egypte zákon zakazujúci vývoz umeleckých predmetov.
Rosettskú dosku objavil v roku 1799 vojak Napoleonovej armády neďaleko lokality Rosette na brehu Stredozemného mora. Rozlúštenie hieroglyfov umožnil Champollionovi fakt, že na bazaltovej stéle je kartuša Ptolemaia V., napísaná nielen v hieroglyfoch, ale aj v egyptskom démotickom písme a obsahuje aj preklad do gréčtiny.
Kameň sa v roku 1801 dostal do rúk Angličanov, ktorí ho previezli do Londýna, kam ho dnes chodia obdivovať tisícky návštevníkov.
Otázka busty kráľovnej Nefertiti je však podľa Hawása úplne iným prípadom, pretože tú vyviezli z Egypta nelegálne. Egyptsko-nemecký spor o bustu sa začal v júni, pretože berlínske Egyptské múzeum, kde je dnes pamiatka vystavená, vrátenie odmietlo, keďže plastika tvorí súčasť výstavy moderného sochárstva.
Káhirské média túto výstavu označili za urážku histórie Egypta a do sporu sa zapojilo aj egyptské ministerstvo kultúry.
Vápencovú bustu kráľovnej Nefertiti, manželky faraóna Amenhotepa IV.-Achnatona, pochádzajúcu z obdobia XVIII. dynastie (14. stor. pred n.l.), našli v 19. storočí.
Podľa egyptského egyptológa Muhammada Sáliha ju vyviezli do Nemecka na začiatku 20. storočia na základe zákona, ktorý archeológom povoľoval ponechať si polovicu vykopaných predmetov.