Bratislava 10. augusta (TASR) - Ani letné horúčavy nedokážu odradiť niektorých milovníkov zvierat, aby si v týchto dňoch urobili výlet do zoologickej záhrady. V tej bratislavskej pribudli v uplynulých týždňoch nové prírastky, ktoré by bolo škoda obísť.
Jedným z nich, ktorému v týchto dňoch určite nevadia tropické horúčavy, je samička ťavy dvojhrbej. Tá celé dni nepotrebuje vodu, čo jej umožňuje zásoba tuku v hrboch. Pri premene tuku sa uvoľňuje vodík, ktorý sa spojí s kyslíkom a vznikne voda. Jeden 40-kilogramový hrb zabezpečuje svojmu nositeľovi viac ako 40 l vody.
Ťava tiež dokáže prispôsobovať svoju telesnú teplotu vonkajšiemu prostrediu - so stúpajúcou teplotou okolia stúpa aj ťave telesná teplota až na 40 stupňov Celzia. Pri nočnom ochladení jej teplota klesá na 34 stupňov. Takto ťava zabraňuje odparovaniu vody z tela. Ďalšou zaujímavosťou je hustá vlnitá srsť na hrboch, ktorá spolu s tukom tvorí izolačnú vrstvu a chráni ťavu pred suchom, teplom, slnkom aj chladom.
Ďalším prírastkom je samček koňa przewalského, ktorého v súčasnosti môžme vidieť už len v zoologických záhradách. Pôvodne tento divý kôň obýval stepi Mongolska a Číny. Žil v stádach, na čele ktorých bol vždy najsilnejší samec - ochranca stáda pred nepriateľmi. Z prostredia ho však vytlačili lovci a pastieri.
Tretím novým členom zvieracej rodiny sa stala kapybara močiarna. Ide o najväčšieho hlodavca na svete, ktorý má medzi prstami plávacie blany. Výborne pláva a potápa sa, domorodci ju nazývajú "vodné prasa". Obýva močariská v Južnej Amerike.