SME

Chick Corea: mladík s dlhoročnými skúsenosťami

Chick Corea: Rendezvous In New York * Stretch Records / Universal 2003

Chick Corea, ten mladý elegán z obalu albumu My Spanish Heart, klavirista, s ktorým sme v pravý čas nasávali tú správnu hudbu, oslavoval šesťdesiatku. Našťastie, jazzmani nie sú riziková skupina ako rockeri, a takýto vek pre nich v podstate nič neznamená. Nové Coreovo živé dvojité CD je toho oslnivým dôkazom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na narodeninovom newyorskom koncerte v klube Blue Note Corea vystúpil s ľuďmi, s ktorými sa momentálne cíti najlepšie a je to patrične počuť. V podstate je to živé best of jeho akustickej tvorby. Čo meno, to pojem; veď spoluhráčom aj venuje v tučnom booklete patričnú pozornosť – ich profily písal osobne. Preto si ani ja neodpustím istú popisnosť – všetci zúčastnení si ju zaslúžia.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé tri skladby Corea zahral so spevákom Bobbym McFerrinom. Nie všetky McFerrinove albumy ma privádzajú do nadšenia, ale z týchto duetov ide neodolateľná radosť, spontánnosť, voľnosť a virtuozita. Keď spolu odpaľujú tému Armando‘s Rhumba, stúpame s nimi ako raketa. Corea a McFerrin sú dvaja ľudia, ktorí bozkali nebo, môžu si v hudbe dovoliť čokoľvek a vedia všetko.

Hneď ďalšie číslo patrí triu Coreu s bubeníkom Royom Haynesom a kontrabasistom Alanom Vitoušom (či vlastne s Vitousom), s ktorým v roku 1968 nahral album Now He Sings, Now He Sobs. Ak chcete jasný dôkaz o tom, že klavírne trio nie je primárne intelektuálna a komorná záležitosť, pustite si túto skladbu s príznačným názvom Matrix. Klavirista Bud Powel bol jeden z brutálne predčasne zosnulých otcov be-bopu a Corea si ho uctil v roku 1997 albumom Remembering Bud Powel. S touto zostavou (+ Roy Haynes – bicie, Joshua Redman – tenorsaxofón, Terrence Blanchard – trúbka a Christian McBride – kontrabas) zahral skladby Glass Enclosure a Tempus Fugit, spojené do šestnásťminútovej kompozície. Štýlová vybrúsenosť, dokonalá muzikalita. Strhujúce. Pochopiteľne, na oslave nemohol chýbať vibrafonista Gary Burton, s ktorým Corea dlhé roky účinkoval v duu. Zahrali klenot, Coreovu skladbu Crystal Silence. Nebývam často z hudby úprimne dojatý, ale tu som pocítil hrču v hrdle.

SkryťVypnúť reklamu

Slávny Akoustic Band (s Johnom Pattituccim na kontrabase a Davom Weckelom za bicími) zahral dve štandardy – Coltraneovu Bessie‘s Blues a evergreen Autumn Leaves. Noblesné, virtuózne a ako vždy trochu chladné. Aj projekt Origin, sextet s dychármi, patrí skôr do intelektuálneho krídla Coreovej priestrannej produkcie. Čosi možno až na pomedzí jazzu, tanga a vážnej hudby.

Klavírne duetá Chicka Coreu a Herbieho Hancocka patria medzi najpôsobivejšie nahrávky komorného jazzu vôbec. Hancock na koncerte nehral, ale Corea si duet zahral – s kubánskym klaviristom Gonzalom Rubalcabom. Čo iné, ako kombináciu slávneho Concierto De Aranjuez a jednej z najväčších jazzových tém vôbec, jeho vlastnej skladby Spain.

Na záver albumu prichádzajú dve perly: Coreovo New Trio (s bubeníkom Jeffom Ballardom a kontrabasistom Avishai Cohenom) a neuveriteľne vitálna Coreova skladba 4 Lifeline s bubeníckou exhibíciou. A kvartet z albumu Three Quartets (s bubeníkom Stevom Gaddom, basistom Edddiem Gomezom a saxofonistom Michaelom Breckerom).

SkryťVypnúť reklamu

Niet čo dodať. Možno iba to, že dvojcédečko je nahrané vo formáte SACD s oveľa vyššou kvalitou zvuku, než akú poskytuje štandardné CD. Nemôžem hodnotiť – na SACD treba mať aj prehrávač. Ale aj v obyčajnom CD prehrávači je zvuk priam rozprávkový.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 223
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 103
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 804
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 059
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 267
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 877
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 825
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu