Telgárt 17. augusta (TASR) - Spevácke skupiny zo Šuňavy, Rejdovej, Vernára, Bratislavy, Pohorelej a Šumiaca získali Krištáľové ozveny na 9. ročníku festivalu Ozveny staroslovienčiny pod Kráľovou hoľou, ktorý sa dnes skončil v horehronskej obci Telgárt. Osobitné ocenenie udelili sestrám Martinke a Andrejke Kanošovým z domáceho súboru Telgárt. Na Slovensku ojedinelé podujatie je prehliadkou viachlasného chrámového a ľudového spevu.
Okrem ocenených sa na festivale prezentovali spevácke skupiny Marína zo Zvolena, Kojšovan z Kojšova, Štrbän zo Štrby, Vranky z Nitry, Bažalička z Plachtiniec-Príbeliec, Vepor z Klenovca a domáci Telgárt. Ocenená skupina Rodokmeň z Bratislavy bola na festivale po prvý raz. Festival oživil piesňami a tancami svojej vlasti folklórny súbor Folk Rezekne z Lotyšska.
Účastníci v sobotu vystúpili na Kráľovu hoľu, odkiaľ zaznelo posolstvo piesní Slovensku. Na podujatí zneli chrámové, liturgické a ľudové piesne. Piesňovej tvorbe z obdobia kolektivizácie venovali samostatný program pod názvom Tichá voda do Dunajka padala. Niektoré skupiny v nedeľu predpoludním spoluúčinkovali na svätej liturgii v gréckokatolíckom kostole, ktorej hlavným celebrantom bol kancelár Biskupského úradu z Prešova Ľubomír Petrík.
Súčasťou podujatia bola výstava Sakrálne sklomaľby Dušana Benického z Ponickej Huty.
Cieľom festivalu je vyhľadávať a uvádzať spevácke zoskupenia slovenských obcí s pôvodnou neupravovanou interpretáciou ľudového a chrámového viac hlasu. Podujatie v časti chrámové spevy podporuje starosloviensky charakter a jeho zachovanie pri cirkevných obradoch.
Ozveny staroslovienčiny s finančným príspevkom Programu Pro Slovakia a Nadácie Matice slovenskej pripravila obec Telgárt, tamojší gréckokatolícky farský úrad, Stredoslovenské osvetové stredisko a ďalší.