
FOTO SME – JANA BEŇOVÁ
BANSKÁ ŠTIAVNICA – Chantal Poullainová a Milan Kňažko s predstavením Hamlet v zrkadle otvoria zajtra festival Cap a l‘Est (Cesta na východ) v Banskej Štiavnici. Štyri dni budú patriť poézii a divadlu za prítomnosti básnikov, hercov a hudobníkov z Litvy, Poľska, Macedónska, Bulharska, Rumunska, Moldavska, Slovenska, Grécka a Francúzska. „Festival ponúka poetické stretnutia a večerné predstavenia. Divákov určite nečaká ťažká poézia pri sviečkach, ale v divadelných šatách, podfarbená kvalitnou muzikou,“ hovorí iniciátor i šéf festivalu Michel de Maulne, riaditeľ Moliérovho divadla v Paríži.
„Hoci sa festivalu priraďuje občas prívlastok frankofónny, skôr by som ho nazval európskym. Francúzština bude iba hlavným jazykom výmeny, vzájomnej komunikácie. Podujatie môže ukázať malým národom v zjednocujúcej sa Európe, aby si svoje jazyky pestovali a rozvíjali,“ pokračuje Michel de Maulne, ktorého očarila Banská Štiavnica historickými pamiatkami a banskou tradíciou. Priznáva, že keď prišiel s myšlienkou tohto projektu, mnohí priatelia sa mu smiali.
„Ale aj keď Jean Villar a René Char zakladali festival v zabudnutom Avignone, ľudia si mysleli to isté. A dnes je Avignonský festival jeden z najprestížnejších.“
Po úvodnom Hamletovi si v piatkovom predstavení Zbláznená láska zahrá výkonná riaditeľka festivalu Antónia Miklíková a americký herec Scott Thrun. Významný svetový klavirista Jean-Claude Pennetier bude interpretovať Franza Liszta v sobotu večer. Liszt podfarbí verše Musseta v predstavení Noci, dovezenom z Paríža. Surrealistická hra Možno, Eleonóra rumunského básnika Gellu Nauma, bude posledným predstavením podujatia.
K festivalu patrí množstvo sprievodných akcií. „Na nedeľňajšie poetické stretnutie budú musieť diváci sfárať do bane, kde dostanú nepremokavý plášť, prilbu a čaj s rumom. Bude to pre poéziu zaujímavý priestor a pre divákov zážitok.“
Michel de Maulne verí v silu poézie, ktorú podľa neho možno aj čítať z očí alebo z reči tela. „Nie je podstatné všetkému rozumieť.“ Vravia zaňho aj skúsenosti z úspešného Moliérovho divadla. „Chodíme do škôl, do domovov dôchodcov, na literárne podujatia, všade hľadáme divákov. Úspech je aj v dobrom texte, v básnikovi či v dramaturgii. Raz zaujme muzika, druhý raz básnik ocenený Nobelovou cenou. Aj hviezdni herci, ktorí v našom divadle raz účinkovali, pocítili radosť z poézie a chcú robiť nové projekty.“
Štiavnický festival je jediným svojho druhu v Európe. Ak sa nultý ročník ujme, Banská Štiavnica by sa mohla stať miestom takýchto stretnutí, symbolickým centrom poézie pre strednú a východnú Európu.
„Niekedy si myslím, že som sa naučil jazyk iba pre krátku chvíľu tej-ktorej básne. A tento pocit by som na festivale Cap a l‘Est želal všetkým.“
JANA BEŇOVÁ