Bratislava 6. septembra (TASR) - Prierez tvorbou 77 najvýznamnejších dlhoročných majstrov Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) vo veku nad 60 rokov predstavuje dnes otvorená výstava v bratislavskom Mestskom múzeu.
Jej názov Pocta majstrom ÚĽUV-u prezrádza, že ide o výber najzaujímavejších tvorcov a ich diel vyrobených pôvodnými ľudovými technikami z rôznych materiálov i regiónov.
"Takým je 80-ročný Tibor Galgóczy z Košíc, ktorý vyrába hlásne trúby, vábniky a ďalšie pozoruhodné výrobky z rohoviny zdobené loveckými a inými motívmi," uviedla pre TASR kurátorka výstavy Jana Menkynová z ÚĽUV-u.
Z rohoviny vyrába aj Bojničan Jozef Lenhart, ktorý vystavuje aj črpáky a ďalšie pastierske nádoby. Mária Kaducová zo Šoporne predstavuje vyšívané obrazy z dedinského života, Prievidžan Juraj Leporis veľké sústružené drevené misy. Medzi najstarších aktívnych majstrov patrí 84-ročný Ján Konyveš z Pukanca, ktorý vystavuje hrnčiarske výrobky.
Najpočetnejšie je zastúpená paličkovaná čipka, keď zo Španej Doliny, Solivaru a Starých Hôr vystavuje 32 tvorkýň. S maľbou na skle prispeli piati majstri. "Sú tu aj ručne tkané vlnené, ľanové a bavlnené práce ručne vyrobené v rôznych technikách podľa pôvodných vzorov i súčasného dizajnu," dodala Menkynová.
Pestrosť tvorby slovenských majstrov potvrdzujú tkané výrobky z modrotlače, zvonce, remenné tašky, biče, opasky, papuče, šperky, drevené taniere, liate výrobky, hudobné nástroje, krojované vyšívané oplecka, výrobky zo šúpolia, prútia a iné.
Výstava potrvá do 5. októbra.