Bratislava 7. septembra (TASR) - Priblížiť majoritnej spoločnosti kultúrne dedičstvo Židov a tradície judaizmu je cieľom Európskeho dňa židovskej kultúry, ktorý si dnes pripomínajú v 27 štátoch starého kontinentu.
Zoznámiť ľudí so židovskými tradíciami a históriou sa pod mottom Judaizmus a kultúra rozhodli aj tri slovenské mestá - Košice, Bratislava a Komárno. Európsky deň židovskej kultúry odštartoval v sobotu večer v bratislavskom divadle Aréna deväťhodinovým kultúrnym maratónom Židovská noc. Dnes majú obyvatelia i návštevníci hlavného mesta možnosť bezplatne navštíviť židovské kultúrne pamiatky.
V košickom Dome umenia je pripravená výstava náboženskej literatúry, ktorú obohatí vystúpenie pražskej skupiny Marion so židovskými piesňami strednej a východnej Európy. V komárňanskej bývalej synagóge bude koncert židovskej hudby v podaní speváčky Judit Kleinovej z Budapešti.
V prvej polovici minulého storočia, medzi prvou a druhou svetovou vojnou, žilo v Československej republike približne 100 tisíc príslušníkov židovského národa. V súčasnosti žije na Slovensku asi 4000 osôb židovskej viery, väčšinou starších ľudí. Na dnešnom stave židovstva má podiel genocída židovského obyvateľstva v rokoch 1939 až 1945, keď bolo zavraždených 70 tisíc slovenských Židov, emigračná vlna v rokoch 1948 a 1968, ako aj religiózna nesloboda a antisemitizmus.
Na celom území Slovenska sú štyri fungujúce synagógy - v Bratislave, Košiciach, Bardejove a Nových Zámkoch. Počet zachovaných synagóg na Slovensku nie je presne určený. Údaje kolíšu medzi 115 a 170, ale väčšina z objektov je v dezolátnom stave alebo prestavaná do takej miery, že pôvodné určenie objektu je nepoznateľné.