Dolný Kubín 27. septembra (TASR) - Celoštátna trojdňová recitátorská súťažná prehliadka 49. ročník Hviezdoslavovho Kubína vyvrcholila dnes v Dolnom Kubíne večerom víťazov. Predstavili sa na ňom ocenení interpreti. Medzi nimi bola Terézia Benejová z Michaloviec s básňou Šibeničné piesne od Christiana Morgensterna, ktorá bola najúspešnejšou prednášateľkou poézie medzi študujúcou mládežou. V rovnakej vekovej kategórii získal prvenstvo s prózou Tomáš Dianiška z Banskej Bystrice, ktorý predniesol úryvok z diela Ireny Čechovičovej Spôsob pohybu ľudí v 3. tisícročí. V kategórii dospelých v próze udelili dve prvenstvá - Lukášovi Maťufkovi z Prešova za úryvok Oslobodené slová od Filipa Marinettiho a Petre Fridrichovej zo Sniny za úryvok Na ceste od Jacka Kerouaca. V umeleckom prednese poézie porota neudelila prvé, ale len druhé miesto. Priznala ich dvom súťažiacim Martine Péčiovej z Košíc za prednes básne Obrazce od Borisa Brendzu a Ingride Szabovej z Bratislavy za báseň Doba osvietených od Henricha Michauxa. Porote pod vedením Mikuláša Fehéra sa medzi divadelnými súbormi najviacej pozdával výkon kolektívu LANO, ktorý pracuje pri Základnej umeleckej škole J. Kresánka v Bratislave. Jeho herci za hru Čajka od autorov Christiana MorgensternaErnsta Jandla získali hlavnú cenu.
Počas celoslovenského sviatku umeleckého slova sa v Dolnom Kubíne predstavilo približne 50 amatérskych recitátorov. Súťažili aj štyri neprofesionálne divadlá poézie. Účastníci podujatia boli víťazi krajských kôl. K sprievodným podujatiam Hviezdoslavovho Kubína patrili tvorivé dielne v prednese.
Úroveň umeleckého prednesu na Hviezdoslavovom Kubíne bola v tomto roku prekvapujúco dobrá v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Zaujali najmä dospelí recitátori prózy, ale aj noví mladí milovníci hovoreného slova, ktorí sa zapísali do pamäti porotcov i divákov. Sugestívnou výpoveďou prekvapil porotcov i divákov súťažiaci bezdomovec Alexander Kováč z Pezinka, ktorý interpretoval vlastnú báseň Spoveď bezdomovca. V divadlách poézie bola úroveň dobrá, každý súbor priniesol iný interpretačný pohľad a prístup k spracovaniu svojej témy. Prínosom bolo tiež, že zo štyroch súborov tri si vybrali slovenských autorov, povedal Fehér.
Hlavnou myšlienkou a poslaním Hviezdoslavovho Kubína, ktorý svoju histórii začal písať v roku 1954, je kultivovať a formovať recitátorský a interpretačný prejav najmä medzi mládežou. Uvedenú celoštátnu súťaž recitátorov pripravili Ministerstvo kultúry SR, Ministerstvo školstva SR, Národné osvetové stredisko v Bratislave, mesto Dolný Kubín v spolupráci s ďalšími kultúrnymi organizáciami na Slovensku.
TASR informoval o tom riaditeľ Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne Štefan Stieranka.