Lučenec 1. októbra (TASR) - Výstavu Zločin a trest v minulosti otvorili dnes v Novohradskom múzeu v Lučenci. Výstava obrazového a textového materiálu i trojrozmerné exponáty prezentujú feudálne stredoveké súdnictvo na Slovensku.
Dokumenty pripomínajú vývin mestského práva, ktoré sa na Slovensku zakladalo na magdeburskom alebo norimberskom práve. Niektoré mestá si vytvorili vlastné kódexy, akým bola napríklad Žilinská kniha. Výstava upozorňuje i na mučenie, ktorým sa vynucovalo priznanie delikventov. Najťažšími boli tresty na živote, ako stínanie, poprava obesením, lámanie v kolese, štvrtenie tela a iné. Upálenie zaživa postihovalo ľudí podozrivých z bosoráctva. Existovali aj Božie súdy - ordálie, pri ktorých obvinený musel dokazovať svoju pravdu vodou, ohňom, vriacou vodou, alebo váhami. Humanizáciu trestného zákonníka a poriadku zaviedol na Slovensku Jozef II.
Na výstave sú dokumentované i známe procesy feudálnej justície, ako sú prípady Alžbety Báthoryovej, Juraja Jánošíka, popráv Židov na západnom Slovensku a iné.
Návštevník výstavy má možnosť vidieť aj trojrozmerné exponáty zo zbierok Novohradského múzea a partnerských múzeí v Kremnici a Banskej Bystrici. Je tam dereš, na ktorom palicovali neposlušných poddaných, drevená klada pre väzňov, kovové putá na ruky a nohy a meč banskobystrického mestského kata.
Výstava je sprievodným podujatím konferencie o kriminalite, bezpečnosti a súdnictve v minulosti miest a obcí na Slovensku.