Prvú slovenskú "kultúrnu fabriku" oficiálne uviedli do života počas uplynulého víkendu stoštyridsaťminútovým predstavením Cesta do stanice.
Cieľom otvoreného kultúrneho priestoru je vytvoriť prostredie nielen pre súčasné umenie a kultúru, ale aj sociálne a komunitné aktivity, čo je podľa riaditeľa občianskeho združenia (OZ) Truc sphérique Mareka Adamova vyvrcholením päťročnej aktivity ich združenia. "Ak ale nezískame podporu od mesta a z regiónu, takmer nemôžeme prežiť. Nestaneme sa totiž komerčnou firmou, ktorá by sa živila inou činnosťou alebo by ďnapchalaď stanicu diskotékami," zdôraznil Adamov.
Šancu vidí riaditeľ OZ Truc sphérique v získaní podpory nielen z regiónu, ale aj z ministerstva kultúry. "Najväčšou úlohou, ktorá nás čaká, je presvedčiť nielen sponzorov a zahraničné nadácie, ale aj ľudí, že robíme niečo pre nich. A zároveň, že sme súčasťou mesta a dôležitým bodom na jeho mape," dodal riaditeľ OZ Truc sphérique, podľa ktorého sa už ľudia o stanici dozvedeli a tešia sa na jej návštevy.
Jedinečnosť projektu otvoreného kultúrneho priestoru Stanica spočíva podľa Adamova v udržaní pôvodnej funkcie budovy ako železničnej zastávky, čakárne a miesta predaja lístkov, v spojení s využitím priestorov na tvorivé umelecké a sociálne aktivity. Stanica sa má stať polyfunkčným multigeneračným otvoreným miestom, zastrešujúcim galériu, čitáreň, tvorivé dielne, divadlo, sociálny, komunitný a rezidenčný program.