Maďarskú tvorbu zastúpia Miklós Gulyás v Múzeu kultúry Maďarov na Slovensku na Žižkovej ulici a Tamás Nagy v Kultúrnom inštitúte Maďarskej republiky na Palisádach. Gulyás zachytil objektívom neočakávané stretnutia v Budapešti, svojimi fotografiami nechce podrobne prezentovať ľudské osudy, ale odrážať ich duše v prítomnosti. Tamás Nagy, silne ovplyvnený monumentalitou fotografie, nevyužíva žiadne digitálne vymoženosti. Jeho fotky sa snažia pomocou zrkadlových odrazov zachytiť mnoho svetov, ktoré vidí každý jednotlivec.
Poľskú fotografiu na Slovensku predstavia v Galérii Médium na Hviezdoslavovom námestí študenti z Katedry fotografie Vysokej školy výtvarných umení v Poznani. Autori Krzysztof J. Baranowski, Piotr Choinacki, Andrzej P. Florkowski a Piotr Wolyńsky chcú svojimi fotografiami odbúrať spoločenské tabu a šokovať. Ponúknu divákovi obrázky použitých holiacich žiletiek či prezervatívov, čím chcú prinútiť spoločnosť uvedomiť si, čo je v živote podstatné a hodné námahy. Jeden z najvýznamnejších fotografov, laureát mnohých cien Ryszard Horowitz vo svojich dielach využíva detail a optickú montáž. Medzi jeho najznámejšie práce patria napríklad Peeling Ocean, či Birds II. Jeho diela sú vystavené v Poľskom inštitúte na Námestí SNP. Výstava Svetlo, tieň a gesto v Galérii Café Parnas od autorky Anity Andrzejewskej ukáže divákovi rôzne spôsoby zachytenia svetla a tieňa na pravouhlých plochách.
Ruská trojica autorov - Jevgenij Berezner, Irina Čmyrjevová a Natalia Tarasovová, vytvorila súbor dokumentárnych fotografií Leningradská blokáda, 1941 - 1944. Obrazy, vystavené v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží, sprostredkúvajú detailné záznamy tragických situácií ľudí vo vojne. V Umeleckej besede slovenskej na Dostojevského rade predstaví petrohradský autor Gregory Maiofis svoje Podobenstvá, bájky a príbehy. Autor okrem maľby používa aj video, digitálnu fotografiu a počítačovú manipuláciu.
Identita a odlišnosť je názov zbierky srbských fotografií vystavených v Pálffyho letnom sídle. Kurátorky výstavy Paula Miklosevic a Lucia Lendelová vybrali niekoľko najzaujímavejších fotografií, ktoré prezentujú súčasné tendencie srbskej tvorby. Výstava na malom priestore poukazuje na odlišnosti v zobrazovaní medzi zástupcami rôznych srbských regiónov a generácií.
Na festivale Mesiac fotografie má zastúpenie aj Litva s umelkyňou Ramune Pigagaiteovou, ktorá v Goetheho Inštitúte na Panenskej ulici predvedie portréty ľudí z rodného mesta. V Medzinárodnom dome umenia pre deti Bibiana na Panskej ulici vystaví svoje fotografie Kanaďan Jean-Francois Bérubé, na ktorých zobrazuje radostný a úzkostný svet detí Montrealu. Grécke osobité interpretácie štúdiovej fotografie od Viktora Koena ponúkne Mestské múzeum na Primaciálnom námestí. Bulhar Rafaelo Kazakov vystaví v Bulharskom kultúrnom stredisku na Jesenského ulici svoje originálne zátišia. Farebné kompozície lotyšskej krajiny odprezentuje Alnis Stakle vo Výstavnej sieni Klarisky. Jasenko Rasol z Chorvátska, vystavujúci v Glass Art Gallery Simone na Kollárovom námestí, sa pokúsil fotografiou zaznamenať čas. Francúzsko na Mesiaci fotografie zastupuje autorka Florence Chevallierová s Okamihmi šťastia na fotografiách vystavených vo Francúzskom inštitúte na Sedlárskej ulici.