BRATISLAVA 14. novembra (SITA) - Hollywood, vraj najznámejšie slovo na svete, je opradené množstvom mýtov. Kalifornská "fabrika snov" má teraz opäť príležitosť na oslavu, pretože samotné mesto Hollywood bolo založené presne pred 100 rokmi, 14. novembra 1903. Jeho zmenou z dediny na mesto vraj obyvatelia chceli získať viac nezávislosti. Mesto existovalo samostatne však len 7 rokov, už v roku 1910 sa pripojilo
k Los Angeles. V tom čase žilo v Hollywoode 5000 obyvateľov, po rozvoji filmového priemyslu v roku 1924 ich počet narástol na 130 tisíc. Storočnicu oslávi mesto veľkolepým spôsobom, hoci filmový priemysel sa v ňom udomácnil až neskôr.
O pôvode názvu Hollywood sa tiež šíria legendy. Pravdepodobne pochádza od osadníkov a neskorších veľkomajiteľov pôdy Harveyho Hendersona Wilcoxa a jeho manželky Daeidy, ktorí si v roku 1888 zriadili okolo dnešného centra mesta svoj ranč. Daeida sa vraj dozvedela od náhodných spolucestujúcich vo vlaku, že svoje letné sídlo pri Chicagu nazývajú Hollywood. Meno sa jej tak zapáčilo, že ich 65-hektárový ranč nazvala Hollywoodland.
Názov Hollywood svieti nad mestom na hore Lee od roku 1924 (pôvodne to bol Hollywoodland). Nápis je 13 metrov vysoký a 150 metrov dlhý. Písmená mali byť po roku odstránené, no zostali. V čase ekonomickej krízy sa o ne nik nestaral, poveternostné podmienky ich značne poškodili. Až v roku 1949 prevzala obchodná komora Hollywoodu za ne zodpovednosť, opravila ich a odstránila koncovku -land. V roku 1973 vyhlásili nápis za národnú pamiatku a o päť rokov neskôr ho kompletne zrekonštruovali. Sponzori si mohli symbolicky kúpiť jedno písmeno za 27 700 amerických dolárov. Tak je napríklad spevák Andy Williams majiteľom písmena W, tri písmená O vlastnia taliansky filmový producent Giovanni Mazza, roková speváčka Alice Cooperová a spoločnosť Warner Brothers Records.
Prvé filmové štúdio v Hollywoode zriadil plukovník William Selig v roku 1907. Za menej ako 10 rokov sa v Hollywoode usadilo 15 filmových spoločností najmä z východného pobrežia USA.
Dnes sa nakrúca v Hollywoode okolo 300 filmov ročne, no najmä televízne produkcie. Z finančných dôvodov sa čoraz viac amerických filmov nakrúca v Kanade, Austrálii a v Európe.