SME

Mickey Mouse – myš, ktorá vyfackala Hitlera

Dnes už asi všetci vedia, kto bol Walt Disney. To meno neoznačuje iba praotca kresleného filmu, ale celý makrosvet tvorby, marketingu a zábavy. Keď povieme Disney, väčšine ľudí sa vybavia Snehulienka a trpaslíci, káčer Donald, Pluto a často aj ďalšie ...


Mickey prvý raz prehovoril vo filme Mickey kormidelníkom. FOTO - ARCHÍV


Dnes už asi všetci vedia, kto bol Walt Disney. To meno neoznačuje iba praotca kresleného filmu, ale celý makrosvet tvorby, marketingu a zábavy. Keď povieme Disney, väčšine ľudí sa vybavia Snehulienka a trpaslíci, káčer Donald, Pluto a často aj ďalšie postavičky ako Pepek námorník či Tom a Jerry, ktoré nemali s Disneym nič spoločné. Jeho bezpochyby najslávnejším a najvýraznejším výtvorom však stále ostáva Mickey Mouse, ktorý na plátne prvýkrát prehovoril pred 75 rokmi, 18. novembra 1928.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Miláčik detí s veľkou hlavou a zvedavými očami sa narodil vo vlaku, počas cesty Walta Disneyho z New Yorku na západné pobrežie Spojených štátov. Disney rozprával manželke, ako nedávno videl v garáži vyvádzať myši v odpadkovom koši. Jednu z nich chytil a portrétoval. Hovoril jej Mortimer a neskôr ju pustil do poľa.

Manželka zavrhla meno Mortimer, ktoré jej pripadalo príliš škrobené, a tak začínajúci filmár zvolil pre svoj výtvor priateľskejšie znejúce meno Mickey. Legenda síce hovorí, že v prvých filmoch vystupoval ako Mortimer, faktom však ostáva, že v Los Angeles už z vlaku vystupoval Mickey.

Okamžite po príchode začal Disney s tímom pracovať na prvom myšiakovom príbehu. Jeho dlhoročný spolupracovník výtvarník Ub Iwerks sa zatvoril v ateliéri a počas štyroch hektických týždňov takmer neopúšťal miestnosť. Kreslil ceruzkou novú postavičku a jej prvé dobrodružstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Walt potom odniesol výkresy do garáže, kde ich jeho manželka so sestrou prekresľovali tušom na fólie. Tie v noci priviezol do štúdia a nechal nasnímať kamerou. Keď bol film hotový, Disney ho zobral do New Yorku.

Myšiak z prvého príbehu bol karikatúrou slávneho pilota Charlesa Lindbergha a podľa vzoru tohto amerického idolu sa mu medzi ušami ježila chlapčenská čuprina, keď na lietadle stlčenom z dosák vzlietol do výšin, aby potešil svoju večnú snúbenicu Minnie.

O jeho prvé filmy sa však nikto nezaujímal. Obecenstvo bolo zvedavé na niečo úplne iné a húfne sa hrnulo na objav sezóny, prvý zvukový film Jazzový spevák s hviezdou music-halls Alom Jolsonom.

Tvorcom kresleného filmu priniesol nástup zvuku jednu nepríjemnú novinku: kým pri hranom filme bolo vcelku jedno, že norma sa ustálila na vyššom počte obrázkov za sekundu, pre animátorov to znamenalo o tretinu viac kresieb.

SkryťVypnúť reklamu

Film Mickey kormidelníkom (Steamboat Willie) bol vzdialenou replikou úspešnej komédie Bustera Keatona Steamboat Bill Junior. V tomto ozvučenom filme už Mickey píska, spieva a Waltovým hlasom aj rozpráva.

Predvádzanie v rodinnom kruhu malo síce úspech, divácky ohlas sa však stále nedostavoval. V čase hospodárskej krízy spočiatku nikto muža, ktorý ponúkal kreslené filmy, nebral vážne. Až stretnutie s Harrym Reichenbachom, manažérom veľkého kina Colony Theater umožnilo Mickeyho veľkolepý nástup na strieborné plátno.

Reichenbach ponúkol Disneymu sumu, o ktorej sa mu dovtedy ani nesnívalo – päťsto dolárov na týždeň. Od Mickeyho debutu 18. novembra sedával Walt dennodenne v kine a študoval, na čom sa diváci smejú. Obecenstvo tlieskalo, aj novinári boli nadšení a veľkým úspechom sa skončil aj krst na Brodwayi – malý myšiak zvíťazil.

SkryťVypnúť reklamu

Po japonskom útoku na Pearl Harbour sa Mickey v programe Úradu pre vojnové informácie dokonca zúčastnil obrany vlasti. V jednej z krátkych propagačných grotesiek sa mu podarilo vniknúť do Hitlerovho hlavného stanu a vysporiadať sa s nenávidenými nacistami, keď ich vodcovi vrazil pár faciek.

Najväčším triumfom Mickeyho bola dobová anketa o najpopulárnejšieho svetového herca, v ktorej animovaná postavička porazila aj také hviezdy ako Marlene Dietrichová či Clark Gable. Odvtedy jej popularita neupadá, a tak aj napriek úctyhodnému veku sa zdá, že do penzie sa tak skoro nechystá.

Zajtra – sekta Jima Jonesa

Autor: MARTIN PLCH

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 001
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 983
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 802
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 919
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 600
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 598
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 922
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 533
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu