
Davová psychóza v akcii. FOTO - DANIEL DUCHOŇ
Slovenské punkrockové skupiny kriesia starú slávu, čo vrcholila pred trinástimi rokmi. Znovuinkarnovaná Slobodná Európa vydala po rokoch nový album, Zóna A roztancovala obrovský dav na Pohode, vrátili sa polozabudnuté Mladé rozlety a Lord Alex. Keby sa písala história slovenského punkrocku na Slovensku, zvláštna kapitola by patrila Davovej psychóze. Začiatkom deväťdesiatych rokov bola táto skupina spolu so Zónou A alebo Slobodnou Európu súčasťou veľkého punkrockového tresku, potom sa stratila v hlbokom undergrounde a dnes sa snaží zbaviť radikálnej nálepky.
Davová psychóza v jeseni oslávila pätnáste výročie a pre fanúšikov pripravuje neočakávaný darček - DVD so záznamom z ich výročného novembrového koncertu vo V-klube spolu s rozhovormi o histórii skupiny. Ale to nie je všetko. Po mnohých personálnych zmenách skupina pripravuje materiál na nový album. „Dúfam, že budúci rok bude pre nás šťastný," prorokuje SME spevák tejto punkrockovej kapely Jano Kassa v bratislavskej kaviarni Gallery Café, kde sedí spolu s gitaristom Marcelom Duchoňom.
„Hrali sme pouličný punkrock s rebelskými textami, ale najmä sme sa chceli zabávať," spomína gitarista Marcel Duchoň na obdobie ich prvého albumu Antropofóbia (1991). „Potom sme však zistili, že nám šoubiznis začal príliš zasahovať do našich životov. Skoncovali sme s tým a zaliezli sme do undergroundu."
Zmena bola taká radikálna, že ich nasledujúci album Svet žaluje (1992) vyšiel najprv iba na kazete. Pred melodickým punkrockom dali prednosť ostrejšiemu hardcore a v textoch začali jednoznačne dominovať politické a ekologické témy. Skupina sa obrátila chrbtom k médiám, o ich aktivitách vedela iba úzka slovenská a česká komunita. „Teraz viem, že sme urobili chybu," hovorí Marcel Duchoň. „Mám pocit, že sme sa zašili do kanála, a odtiaľ sme nemohli oslovovať ľudí tak, ako sme chceli." „Ale neľutujeme to," dodáva Jano Kassa
Ich ďalší album Kríza vedomia (1998) ocenili hlavne českí hudobní kritici, na Slovensku si ho médiá nevšimli. „Pritom punk je predovšetkým hudba, ktorú môžu hrať skvelí hudobníci. Okrem toho, že má myšlienku, ktorá dokáže zmeniť pohľad na svet. Pretože prostredníctvom punku som sa zmenil aj ja. Žiaľ, dnes si ho mnohí ľudia zamieňajú s ničotou a alkoholom," vysvetľuje spevák stále populárnej Davovky, ktorá naposledy hrala v žilinskom klube.
Davová psychóza dnes stojí na hranici oficiálnej a neoficiálnej scény, ale nikdy to nemala ľahké. „Po prvom albume nás odsudzovali anarchisti, že sme sa zapredali šoubiznisu. Po druhom zasa iní tvrdili, že sme príliš radikálni. Tretia nahrávka sa jedným zdala príliš melodická, druhým zasa príliš tvrdá."
Kapela má nových členov - basgitaristu Hula a bubeníka Cibiho, bývalých členov skupiny Testimony. Ich hudba akoby opísala veľký oblúk a vracia sa k svojim začiatkom, keď obaja bratia počúvali svoje anglické melodické punkrockové vzory. Médiá, tvrdí Kassa, o punku mlčia, hoci na Slovensku ožíva. „O punkrock je teraz väčší záujem, ale my sme rozhodnutí, že pôjdeme proti prúdu. Napriek tomu, že hlavou múr neprerazíš. Takú hlavu totiž nemá nikto."