Bratislava 11. decembra (TASR) - Slovenská speváčka, skladateľka a inštrumentalistka Sui Vesan príjemne šokovala nemecké publikum počas ostaného miniturné v starobylom hanzovnom meste Brémy.
Koncerty v symfonickej sále brémskeho rádia a na predmestí Brém boli súčasťou festivalu Women in (e)motion konajúceho sa v Brémach už po 15. raz.
Sui Vesan predstavila v poldruhahodinovom programe prierez svojou originálnou tvorbou zaraďovanou k world music. Playlist obsahoval skladby v slovenčine a ako aj vo vymyslenej hatlanine -vlastnej reči znejúcej ako zmes exotických jazykov. V niektorých prípadoch išlo o úplné improvizácie, vznikajúce v reálnom čase priamo na pódiu. Okrem gitary, flauty, kalimby a najrôznejších "prírodných" perkusií obsluhovaných samotnou speváčkou ju sprevádzal perkusionista plniaci zároveň aj úlohu prekladateľa. Vďaka komplikovanosti komentárov k jednotlivým skladbám vznikali pri tlmočení často vtipné situácie, na ktorých sa publikum vďačne zabávalo. Sui Vesan sa podarilo počas oboch koncertov prelomiť rečovú a kultúrnu bariéru a vtiahnuť divákov do svojského sveta zvukov a emócií. Bezprostredným, živelným prejavom primäla publikum spievať, smiať sa, štrngať kľúčmi a búchať si po kolenách a vyvrátiť tak predsudky o "studených" Nemcoch.
Sui Vesan žijúca v Bratislave debutovala albumom Sui v roku 2001. Ten sa vlani ocitol na 13. mieste rebríčka európskej world music chart a skladba Poznanie sa dostala na kompilačné CD prestížneho magazínu fRoots. Má za sebou vystúpenia na Slovensku, v Čechách, v Španielsku a Veľkej Británii, kde účinkovala v programe rádia BBC.