SME

Svet si vydýchne, keď sa na chrbát veľryby vyštverá dievčatko

Pán veľrýb (Whale Rider) * Nový Zéland 2002 * 110 minút * Réžia: Niki Caro * Hrajú: Keisha Castle-Hughes, Rawiri Paratene, Vicky Haughton, Cliff Curtis, Grant Roa, Mana Taumaunu, Rachel House, Taungaroa Emile, Rawinia Clarke.Vianočné ...


Pán veľrýb (Whale Rider) * Nový Zéland 2002 * 110 minút * Réžia: Niki Caro * Hrajú: Keisha Castle-Hughes, Rawiri Paratene, Vicky Haughton, Cliff Curtis, Grant Roa, Mana Taumaunu, Rachel House, Taungaroa Emile, Rawinia Clarke.Vianočné sviatky v kinách prinášajú nečakané prekvapenie - klasické, malé kiná začínajú premietať po štedrovečernej pauze skôr než veľké filmové domy. A tak už 25. decembra sa otvoria brány kín Tatran v Poprade, Klub a Capitol v Žiline, Kina Café, Tatry a Istropolisu v Bratislave, premietajú Hviezda a Urpín v Banskej Bystrici, Nova v Seredi, Baník v Spišskej Novej Vsi, Nicolaus Liptovskom Mikuláši, Strojár v Martine, Hviezda v Trnave, Klub v Prešove, Úsmev v Košiciach, Panoráma v Rožňave. V ich ponuke je aj Pán veľrýb.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V sedemdesiatych rokoch sa začala veľká kampaň proti lovu veľrýb, ktorá nakoniec vyústila do moratória na lov veľrýb - roku 1986. Na veľrybej vlne vtedy vzniklo množstvo románov. Jedným z nich je román The Whale Rider, ktorý vydal maorský novozélandský autor Witi Ihimaera roku 1987. Väčšina dojímavých príbehov o obrovských cicavcoch z tých rokov zapadla. The Whale Rider však nebol ten prípad.

Ihimaera vyhrabal jeden z maorských zakladateľských mýtov - mýtov o vzniku sveta, podľa ktorého kedysi pradávno na pobrežie veľryba priniesla „veľrybieho jazdca". A ten potom priviedol krajinu k rozkvetu. Stal sa prapredkom ľudí z kmeňa Whangara, malej pobrežnej osady na východom cípe severného ostrova, kde sa celý príbeh odohráva a kde sa nakrúcal film Pán veľrýb. Osud ľudí je tesne prepojený s osudom veľrýb. A keď sa vodca čriedy, čo sem priplávala až z Patagónie, „predok", hodí na pláž, aby tam zomrel, je to hrozivé znamenie.

SkryťVypnúť reklamu

No Kahu, vnučke náčelníka, ktorý ju odmieta - keďže je dievča - sa podarí vylákať veľrybu späť do mora, lebo sa vyštverá na miesto „veľrybieho jazdca". Náčelník stále len čakal na mužského potomka, ktorý má naplniť proroctvo, no kým sa upínal k neexistujúcemu chlapcovi, proroctvo sa naplnilo v jeho vnučke. Ako komentovali tento film experti na veľryby, autorovi ušlo, že samičky južných veľrýb bývajú spravidla väčšie než samce. A ako autor zistil pri štúdiu veľrýb, o vodcovskom samcovi, ktorého by obletoval hárem samíc, s ktorým spoločne vyludzujú svoje spevy, tu nemôže byť ani reči. Napriek tomu sa však zhodli na tom, že obrovské zvieratá - zobrazené kombináciou rôznych techník - sú v Pánovi veľrýb absolútne presvedčivé.

Biela Novozélanďanka Niki Caro - Pán veľrýb je jej druhý celovečerný film - predlohu dôkladne prepísala. Vygumovala z nej sentiment, pátos aj prvok grotesky, ktorý románu pridával čosi komiksové. Z príbehu sa predovšetkým stal živý portrét Maorov. Nevtieravo a presne sleduje ich vykoreňovanie a hroziaci úpadok, márne úsilie náčelníka, ktorý trvá na dodržiavaní tradícií.

SkryťVypnúť reklamu

Zmena, ktorú prinesú veľryby, je v logike príbehu a zaobíde sa bez duchárskych ozdôb.

Najväčšou udalosťou filmu je Keisha Castle-Hughes, počas nakrúcania jedenásťročná, ktorá vystupuje v hlavnej úlohe a volá sa podľa svojho prapredka Paika Pai. Je strhujúcim stelesnením dievčatka, ktoré bojuje o lásku a uznanie starého otca, ktorý sa zakopal v slepom tradicionalizme. Jedenásťročná Keisha vytvorila jednu zo vzácnych veľkých tragických filmových úloh posledných rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 018
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 000
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 812
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 926
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 605
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 553
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 932
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 533
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu