Košice 4. októbra (TASR) - Vyše 800 ročnú históriu osídlenia Nemcov na Slovensku približuje výstava, ktorú v rámci Slovensko - nemeckých dní porozumenia otvorili dnes v košickej Východoslovenskej galérii.
Veľvyslanec Spolkovej republiky Nemecko v SR Frank Lambach a čerstvý držiteľ pasu mesta Košice na vernisáži pripomenul, že stopy, ktoré Karpatskí Nemci na Slovensku nechali sú nezmazateľné a patria ku kultúrnym osobitostiam krajiny. Vyzdvihol multikulturálne Košice ako príklad tolerancie a spolunažívania a vyjadril presvedčenie Nemci a Slováci budú spoločne dobré nažívať aj v Európskej únii.
Výstavu v spolupráci so združením Feman - Slovensko-európskou kultúrnou spoločnosťou pripravilo Múzeum kultúry Karpatských Nemcov. Približuje dejiny ich osídlenia, výsledky aktivít v baníctve, architektúre, umení, vede a technike i národopis. Nechýbajú dokumenty o pohnutom osude Karpatských Nemcov po roku 1945, keď 90 percent sa ich na základe Benešových dekrétov muselo vysťahovať do Nemecka a Rakúska. V súčasnosti, ako približuje výstava, sa k tejto národnosti hlási približne 5200 ľudí, ktorí žijú najmä v okolí Bratislavy, na strednom Slovensku (takzvaný Hauerland) a na Spiši. O obnovenie identity sa už 10 rokov stará Karpatskonemecký spolok.
Slovensko - nemecké dni porozumenia potrvajú v Košiciach do soboty. V ich programe sú projekcie filmov, výstavy, diskusné stretnutia so študentmi a koncerty.
V piatok otvoria v košickej Štátnej vedeckej knižnici (ŠVK) výstavu ilustrácií s netradičným názvom Dobrý deň, milý nepriateľ, ktorú pripravila Medzinárodná knižnica pre detí a mládež v Mníchove. Práci a významu nemeckého Kolpingovho združenia, ktoré pôsobí v 50 štátoch vrátane Slovenska, bude venované piatkové popoludňajšie podujatie v ŠVK.
*se rč