Viedeň 19.januára (TASR) - V Židovskom múzeu mesta Viedeň sprístupnili umeleckú inštaláciu rakúsko-izraelského umelca Oza Almoga s názvom Kosher Nostra.
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Rozšírený mýtus dominancie talianskej mafie v Amerike predovšetkým pre európske publikum zatieňuje význam gangstrov židovského pôvodu v amerických dejinách mafie. Napriek tomu mená ako Meyer Lansky, Benjamin "Bugsy" Siegel, Dutch Schultz alebo Louis "Lepke" Buchhalter sa zapísali popri menách klasických siciliánskych mafiánov do dejín podsvetia a zločinu Ameriky.
Inštalácia Almoga vykresľuje prostredníctvom rozsiahlej fotodokumentácie a textov jednu epochu, ktorá pôsobí odstrašujúco i fascinujúco zároveň. Expozícia Kosher Nostra dokumentuje portréty života a často násilnej smrti predstaviteľov podsvetia od roku 1890 až do 1980. Jej autor pohľadom rozprávača bez romantických sklonov približuje temnú časť histórie židov a predstavuje aktérov v celej ich rozpoltenosti. Ako príklad možno uviesť príbeh Samuela "Red" Levina, nájomného vraha, ktorý bol ortodoxným židom a na sabat "nevykonával" žiadne vraždy. Alebo nemilosrdného syndikátového bosa Loisa "Lepke" Buchhaltera, ktorý zbožňoval svoju matku a za čo ho i rodinne založení mafiáni zo Sicílie veľmi rešpektovali. Ale i stratéga Meyera Lanskeho, ktorý sa ako pôvodu si vedomý žid popri čiernych obchodoch zasadzoval za požiadavky svojho ľudu. Almog nevytvára obraz "čistej vojny", ale obšírnou fotodokumentáciou ponúka skľučujúci obraz života a smrti podsvetia.