Bratislava 9. februára (TASR) Slovenské národné múzeum ako vrcholná kultúrna ustanovizeň zobrala pred desiatimi rokmi na seba zodpovednosť aj za zachovanie artefaktov dejín života národnostných menšín na území Slovenskej republiky. Toto spojenie sa ukázalo ako obojstranne prospešné a obohacujúce, zdôraznil pre TASR generálny riaditeľ SNM Peter Maraky.
Úlohou špecializovaných múzeí je zdokumentovať dejiny a kultúru ľudí, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou histórie Slovenska. Po desaťročiach zaznávania sa týmto špecializovaným pracoviskám dostala potrebná inštitucionálna záštita pre vlastnú činnosť i metodická a organizačná pomoc.
Muzeálne zbierky musia odrážať viacrozmerné dejiny Slovenska, dejiny národnostných menšín do nich rozhodne patria, konštatuje riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan. Veď, ako povedal, ide predovšetkým o zachovanie ich tradícií, zvykov, pamiatok na ich kultúru i jazyk. Vzájomné vedecké bádanie prináša obraz krajiny celistvejšie a je aj pre život súčasníkov inšpirujúce v hľadaní konsenzu života ľudí rôznej národnosti vedľa seba.
K úspechom múzeí menšinových kultúr patria spoločné výstavy i vedecké konferencie, ktoré nachádzali za uplynulé desaťročie priaznivú odozvu v širokej verejnosti. Popri inštitucionalizovaní múzeí maďarskej, nemeckej, ukrajinskej a rómskej národnostnej menšiny sa darí SNM spolupracovať aj s pracoviskami pod zriaďovateľskou kuratelou vyšších územných celkov a samosprávnych orgánov. Projekt Múzeá a etniká systematicky obohacuje povedomie najmä najmladšej generácie napĺňajúc tak pre súčasnosť i budúcnosť Slovenska jedno motto výstavy V záhrade pokoja.