Košice 15. februára (TASR) - Planetárium Slovenského technického múzea v Košiciach pripravilo pri príležitosti sviatku svätého Valentína už po šiesty ...
Košice 15. februára (TASR) - Planetárium Slovenského technického múzea v Košiciach pripravilo pri príležitosti sviatku svätého Valentína už po šiesty krát posedenie pod hviezdnou oblohou pre zaľúbených.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Program nazvaný Magická krása hviezdnej oblohy, ktorý tento rok rozšírili na tri dni, bol orientovaný na príbehy lásky medzi hrdinami gréckych mýtov a legiend, ktoré sa nachádzajú medzi súhvezdiami. "Vraví sa, že máj je mesiac lásky, ale už vo februári, najmä po polnoci, je jarná obloha veľmi dobre viditeľná," upozornila návštevníkov sprievodkyňa oblohou, lektorka planetária Magdaléna Semanová.
Na jarnej oblohe nad naším územím možno pritom podľa jej rozprávania nájsť také súhvezdia, ktoré odpradávna súvisia s romantickou láskou. Príkladom môže byť súhvezdie Bereníkine vlasy. Dojímavý príbeh gréckej kráľovnej Bereníké, manželky Ptolemaia III., nechytil za srdce iba vtedajšieho dvorného hvezdára, ale aj mladých návštevníkov planetária. Legenda hovorí, že krásna Bereníké obetovala bohyni Afrodite pre zdar manžela vo vojne proti Sýrii svoje vychýrené vlasy. Práve preto ju však kráľ po svojom návrate z vojny z paláca vyhnal. Zomrela od žiaľu, opustená tým, pre koho sa obetovala. Ľudia však Bereníké milovali a hvezdár Conon, potom ako jej vlasy z chrámu bohyne zmizli, pomenoval podľa nich zoskupenie hviezd na oblohe.
V košickom planetáriu návštevníkom pripomenuli aj nenahraditeľnú úlohu Slnka, no nielen ako vesmírneho telesa, ale aj ako súkromného "slniečka" v živote každého milujúceho jednotlivca. Vďaka technike nechýbala prechádza svetom a pohľad na oblohu z ľubovoľnej zemepisnej šírky. Zaľúbené páry sa tak v tme planetária mohli pobozkať pod africkou, gréckou či egyptskou nočnou oblohou.