SME

Gibsonov film vyvolal aj vášnivú diskusiu o technike Kristovho ukrižovania

Jeruzalem 20. februára (TASR) - Okrem kontroverzie okolo údajného možného podnecovania k antisemitizmu vyvolal film Umučenie Krista aj diskusiu okolo ...

Jeruzalem 20. februára (TASR) - Okrem kontroverzie okolo údajného možného podnecovania k antisemitizmu vyvolal film Umučenie Krista aj diskusiu okolo techniky ukrižovania biblickej postavy.

Podľa vedcov skúmajúcich Bibliu a antropológov je pre nedostatok informácií o Ježišovom ukrižovaní nemožné opísať udalosť do detailov - tak, ako to urobil režisér filmu Mel Gibson.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ukrižovanie je ťažiskom filmu, ktorý má mať v USA premiéru 25. februára - na Popolcovú stredu.

Ľudia, ktorí snímku už zhliadli, tvrdia, že v detailoch prijíma štandardné kresťanské obrazy: Ježiš je pripútaný k latinskému krížu v tvare písmena T s miernym horným presahom vertikálneho brvna, jedným klincom je pribitý cez obe nohy a po jednom klinci cez dlane.

SkryťVypnúť reklamu

V decembrovom e-maile agentúre Associated Press Gibson napísal, že veľmi veľa študoval, aby rozšíril relatívne skromný opis ukrižovania v štyroch evanjeliách.

"Konzultoval som s veľkým počtom teológov, vedcov, kňazov a autorov duchovnej literatúry. Film je verný evanjeliám, ale musel som doplniť veľa podrobností - napríklad spôsob, akým Ježiš niesol kríž, alebo či klince prešli cez dlane alebo cez jeho zápästia. Keďže experti si vzájomne odporovali, zostal som odkázaný na moje vlastné zdroje, aby som posúdil rôzne argumenty a rozhodol sa sám," napísal Gibson.

Niektorí vedci dokonca tvrdia, že otázne sú aj všeobecne uznávané charakteristiky ukrižovania ako tvar kríža a použitie klincov.

James F. Strange, profesor náboženských štúdií na univerzite v Tampe, uviedol, že židovský historik Josephus Flavius, žijúci v 1. storočí nášho letopočtu, poskytol len všeobecné informácie - pravdepodobne preto, lebo ukrižovanie bolo v tom čase takým častým javom, že uvádzanie podrobností sa mu zdalo byť nadbytočné.

SkryťVypnúť reklamu

Ukrižovanie bolo po prvý raz použité v 5. storočí pred naším letopočtom a nasledujúcich osem storočí bolo veľmi využívanou formou popravy v Ázii, Európe a Afrike, povedal izraelský antropológ Joe Zias. V závislosti od techniky smrť mohla byť rýchla, alebo zomieranie mohlo trvať aj celé dni.

"Ak ľudí zavesíte za ruky a ich nohy necháte voľné, zabijete ich do hodiny. Ak ich zavesíte tak, že nemôžu vydýchnuť, zomrú v priebehu pár minút," povedal.

Otázka, či bol Ježiš ku krížu priklincovaný alebo len priviazaný, zostáva podľa Ziasa záhadou. "Neexistuje vôbec žiaden dôkaz, že jeho nohy boli priklincované. Evanjeliá hovoria len to, že bol ukrižovaný," dodal.

Zias kritizoval Gibsonov film za prijímanie štandardnej verzie o troch klincoch. Pripomenul pokusy na mŕtvolách, ktoré katolícka cirkev robila v stredoveku a ktoré ukázali, že ľudia visiaci s klincami cez ruky za relatívne krátky čas spadnú na zem.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa evanjelií Ježis na kríži zomieral tri až šesť hodín. "Je to ďalšie v rade ukrižovaní. Ľudia, ktorí tieto veci študujú, im rozumejú. Ale Gibson ich vo svojom filme ignoroval," skonštatoval Zias.

John Dominic Crossan, bývalý profesor náboženských štúdií DePaul University v Chicagu, so Ziasom súhlasí v tom, že o Ježišovej poprave sa toho vie málo.

"Raní kresťania verili, že Ježiš bol ku krížu priklincovaný. Neexistuje však žiaden dôkaz," povedal. Z jedinej objavenej kostry ukrižovanej osoby vyplýva, že bol k priečnemu brvnu priviazaný za ruky, pričom každá z nôh bola priklincovaná samostatne cez holennú kosť. Crossan však dodal, že pre ukrižovanie neboli stanovené štandardné postupy. "Jedinou spoločnou črtou rôznych typov ukrižovania je sadizmus," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Aj typ kríža, na ktorom Ježiš skončil, je podľa Crossana otázny. Je známe, že Rimania v prvom storočí n. l. používali oba druhy - latinský, známy z kresťanskej ikonografie, ako aj v tvare písmena T, bez vertikálneho presahu.

Všetky štyri evanjeliá sa zhodujú, že na kríž s Ježišom bol pripevnený nápis, ktorým bol výsmešne označený za "židovského kráľa". Tvrdenie o nápise má podľa Crossana zmysel, keďže účelom ukrižovania bolo varovať ľudí odkazom na konkrétny zločin.

Dve z evanjelií uvádzajú, že nápis bol pripevnený nad Ježišom. To by posilnilo argumentáciu pre latinský kríž, ktorý poskytuje miesto nad hlavou odsúdenca. Ďalšie dve evanjeliá však nekonkretizujú, kde bol nápis. Písomné varovanie "mu mohli rovnako ľahko zavesiť na krk," povedal Crossan.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Crossana isté nie je ani to, či kríž, na ktorý zavesili Ježiša, bol na miesto popravy prinesený - či už samotným Ježišom alebo Šimonom z Cyrény, ako uvádzajú tri evanjeliá. Možné je aj to, že zvislá časť kríža zostávala trvalo vsadená do zeme na Golgote a odsúdenci na miesto popravy niesli len priečne brvná. "Jednoducho to nevieme. Ani ako to bolo vo všeobecnosti a ani v prípade Ježiša," uzavrel Crossan.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 871
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 928
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 751
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 877
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 801
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 551
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 858
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 530
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu