"Príbehom." Trochu lapidárne odpovedala SME herečka Aňa Geislerová na otázku, čím by film Želary mohol zaujať Americkú filmovú akadémiu pri udeľovaní Oscara. V stredu ráno odletela spolu s režisérom a producentom filmu Ondřejom Trojanom, jeho ženou Barborou, scenáristom Petrom Jarchovským, kameramanom Asenom Šopovom a s producentkou Helenou Uldrichovou do Los Angeles. Na letisko prišla Aňa Geislerová prišla priamo z nočného nakrúcania v Moste, režisér Ondřej Trojan bol v utorok večer s manželkou Barbarou v Divadle na Dobeške, kde účinkovala.
Okrem ceremoniálu odovzdávania cien majú program nabitý formálnymi i neformálnymi stretnutiami s ľuďmi z filmového biznisu, ale aj plánmi vyraziť do púšte. Z českých a slovenských filmov doteraz získali Oscara Obchod na korze, Ostro sledované vlaky a Kolja.
Želary nominovala Akadémia filmových vied a umenia do kategórie o najlepší neanglicky hovorený film. Konkurovať im bude Invázia barbarov frankofónneho kanadského režiséra Denysa Arcanda, holandská snímka Dvojčatá podľa bestselleru Tessy de Loo, švédske Zlo a japonský film Súmrak samuraja. Málokto mal možnosť pozrieť si všetky nominované snímky, a preto sa nad konkurenciou viac-menej len špekuluje. "Videla som švédsky i kanadský film, ale viac vám nepoviem. Nemám čas na otázky, som v maskérni, farbia mi vlasy, potom balím, ráno letíme," ukončila podvečer pred odletom Aňa Geislerová náš pokus o rozhovor.
Zopár dní pred nedeľným odovzdávaním cien sa Želary stále premietajú (s anglickými titulkami) v troch pražských multiplexoch. Návštevnosť filmu sa vyšplhala nad 400 000 divákov. Napriek tomu, že česká premiéra filmu bola v septembri minulého roka, ešte stále je schopný zaplniť vyše polovicu kinosál. "Nie, neprišli sme na Želary preto, že sú nominované na Oscara. Chceli sme ich vidieť už dávno, len sme si nenašli čas," tvrdil mladý český párik v pondelok večer v pražskom kine. Pre druhý párik v stredných rokoch tiež nie je oscarová nominácii pravým dôvodom, prečo sa vybrali do kina takmer pol roka od premiéry. "Zase tak dlho to v kinách nebeží. Určite nie päť mesiacov. Až dnes večer sme mali čas."
Na plagáte k Želarom stoja veľké červené písmená podtitulu Krutý príbeh o nežnej láske, podtitul je prelepený bielym pásom Želary budou bojovat o Oscara. Kruté príbehy a nežné lásky, nežné príbehy a kruté lásky - fašizmus, život z nemeckého protektorátu alebo z rusko-česko-slovenského nedorozumievania si Amerika obľúbila. Mimochodom, Želary sú už predané do distribúcie v USA a v Kanade.
Je už rozhodnuté!
LOS ANGELES - Členovia Americkej filmovej akadémie mali poslednú možnosť hlasovať do utorka sedemnástej hodiny losangeleského času. Hlasy spočítava spoločnosť PricewaterhouseCoopers. Jej predstaviteľ uviedol, že iba veľmi málo z vyše 5800 akademikov svoje hlasy neodovzdalo. Všetci volia najlepší film a o ostatných kategóriách rozhodujú profesijní kolegovia - napríklad herci, režiséri či kameramani.
Dvaja účtovníci sa potom zavrú do izby v nemenovanom hoteli v Los Angeles až do úplného sčítania hlasov niekedy v piatok popoludní. Jen Rosas a Greg Garrison budú poznať mená víťazov, ktoré sú v obálkach, uložených v dvoch identických sadách, po jednej pre každého z nich.
V deň ceremónie sa pre známe dopravné problémy v Los Angeles vydajú do Kodak Theatre po odlišných trasách. Tam potom stoja v zákulisí a odovzdávajú obálky prezentujúcim hviezdam tesne predtým, než vyjdú na scénu.
Autor: Praha