Fotograf a cestovateľ Ladislav Gulik sa vrátil z výpravy v Západnej Papue
Partizánske 21. marca (TASR) - Zo štvormesačnej výpravy do neprebádaných oblastí Západnej Papuy sa dnes vrátil 39-ročný fotograf, cestovateľ a publicista ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Partizánske 21. marca (TASR) - Zo štvormesačnej výpravy do neprebádaných oblastí Západnej Papuy sa dnes vrátil 39-ročný fotograf, cestovateľ a publicista Ladislav Gulik z Partizánskeho. V skúmanej krajine žije približne 800 rôznych etnických skupín a u niektorých kmeňov sa ešte stále vyskytuje kanibalizmus.
Po príchode Gulik vyhlásil, že jeho v poradí ôsma, ale aj najväčšia a najnebezpečnejšia cesta medzi domorodcov v tamojších dažďových pralesoch bola úspešná. Zvlášť si cení, že navštívil miesta, kde noha bieleho človeka ešte nevstúpila, a takisto skutočnosť, že išiel v období dažďov, čo výpravu mimoriadne sťažilo. Priniesol však veľa zaujímavých poznatkov, fotografií a filmových záberov, ktoré dokumentujú, ako domorodci dokážu prežiť v ťažkých prírodných podmienkach.
O výsledky Gulikovej expedície prejavili záujem popredné svetové univerzity. S niektorými už cestovateľ v minulosti spolupracoval. Jeho výprava prišla podľa znalcov v najvyššom čase, pretože pôvodný život ešte stále neznámych etník v tejto časti sveta ohrozuje postupujúca civilizácia.
Cestovateľskej vášni podľahol Gulik začiatkom deväťdesiatych rokov, keď navštívil Egypt a stretol tam vedeckú výpravu českých biológov, skúmajúcich tamojšiu faunu. Neskôr s nimi podnikol výskumné cesty do Maroka a Latinskej Ameriky. V roku 1992 už z vlastnej iniciatívy spolu s Vladimírom Chrenkom navštívil a predstavil svetu neznáme kráľovstvo Mustang na nepálsko-tibetských hraniciach, kde sa vrátili aj v roku 2000.
Medzi jeho najúspešnejšie výpravy však patrí expedícia Mamberamo, kde so svojim spoločníkom Jindrom Martišom ako prvý na svete predstavil domorodé kmene na území indonézskej časti Novej Guiney. Zo svojich ciest napísal tri knihy, ktoré ilustroval unikátnymi fotografiami. Z bohatého filmového materiálu z týchto ciest spracoval režisér a dokumentarista Pavol Barabáš dokumentárne filmy, ktoré získali množstvo ocenení na súťažných prehliadkach po celom svete.