BRATISLAVA 13. októbra (SITA) - Výstavu Viedenská secesná architektúra sprístupní od utorka Technické múzeum v Košiciach. Expozícia predstaví vynikajúce príklady secesnej architektúry, ktorá dodnes priťahuje mnoho turistov z celého sveta. Chýbať nebudú di
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ela Otta Wagnera, Josepha Mariu Olbricha a ďalších, ktorí viedenské secesné staviteľstvo povýšili na samostatný architektonický prúd uznávaný kunsthistorikmi.
Práve vo Viedni zažila secesia na prelome 19. a 20. storočia mimoriadny rozkvet. Vďaka zmesi kultúr všetkých krajín dunajskej monarchie, ktoré sa vo Viedni vzájomne premiešali prinieslo toto obdobie mimoriadne veľa kreatívnych výkonov. Vo všetkých oblastiach - literatúre, hudbe, divadle a tanci, ale najmä vo výtvarnom umení - prichádzali rakúski umelci s mimoriadnymi dielami. Maliari Klimt a Schiele alebo architekti a dizajnéri O. Wagner, J. M. Olbrich, Josef Hoffmann, Max Fabiani a Jože Plecnik sú iba reprezentačnou vzorkou. Za to, že v období secesie vzniklo veľa pamiatok, ktoré podnes vytvárajú obraz rakúskej metropoly, treba poďakovať rýchlemu rastu mesta v tomto období a z toho vyplývajúcemu rozmachu stavebníctva.
Secesia dosiahla vrchol na prelome 19. a 20. storočia. Je odrazom industrializácie tej doby, kedy tradičné remeslá stratili svoju silnú pozíciu a museli ustúpiť lacnejšej a masovej priemyselnej výrobe. V architektúre sa v priebehu 19. storočia rýchlo rozšírilo používanie nových materiálov akými boli oceľ, železo a sklo. Rôznorodosť používaných materiálov umožnila nové spôsoby vyjadrenia tvaru a farby. S ich pomocou hľadali umelci secesie novú identitu sveta. Tieto snahy odráža aj francúzske pomenovanie secesie - Art nouveau (Nové umenie).