Bratislava 28. marca (TASR) - Takmer ako orchestrálni hráči sa mohli cítiť návštevníci sediaci v predných radoch na sobotnom koncerte Mozartovho Requiem d mol, keďže Moyzesova sála v Bratislave bola nabitá na prasknutie.
Organizátori museli priložiť ešte tri rady stoličiek a posunuli celé hľadisko tak, že ľudia v prvom rade mohli sledovať partitúru sláčikárov z Capelly Istropolitany. Pridané stoličky nestačili, a tak sa priaznivci jedného z najkrajších a najvážnejších Mozartových diel uspokojili aj s miestami na státie. Orchester sa na nedostatok priestoru nesťažoval, niektorým členom zo zboru, ktorý hrá v Mozartovej zádušnej omši hlavnú úlohu, však trochu prekážal vydýchaný vzduch. "A k tomu boli ešte prítomné dámy poriadne navoňavkované," povzdychol si jeden z tenoristov speváckeho zboru STU Technik.
S posledným Mozartovým dielom, počas ktorého 35-ročný majster vydýchol naposledy, dnes Technik s Capellou Istropolitanou zavíta do trnavského Františkánskeho kostola. Tam ich však skôr namiesto vydýchaného vzduchu môže privítať poriadna zima. Zboristi ju možno vydržia, horšie je to s hudobnými nástrojmi, ktoré sa v chlade ľahko rozladia.
Spevákom i orchestru však všetky prekážky vynahradí pocit z dobre vykonanej práce. Podľa slov Juraja Jartima, ktorý zbor Technik vedie spolu s dirigentom Branislavom Kostkom, totiž chuť na Mozartovo Requiem mali už dlhé roky. To bolo vidieť aj na hosťovi večera - maďarskej sopranistke Noémi Kissovej, ktorá sa zapájala aj do zborových partov, a teda spievala aj v čase, keď si podľa partitúry môže pokojne oddýchnuť. Podľa Jartima záujem hudobníkov i divákov môže spôsobiť, že si Mozartovo Requiem ešte na koncertnom pódiu v tomto roku zopakujú. Iba bratislavské publikum si vypýtalo prídavok, ktorý tvorila takmer polovica celej skladby.