V tanečnej hudbe neustále vznikajú nové štýly - v štúdiách, pod rukami dídžejov. „DJ má prst na pulze hudby a ihneď cíti, čo je horúca novinka,“ hovorí DJ Spoony. Ani samotní DJ-i nedokážu charakterizovať štýl, ktorý hrajú, skôr ho intuitívne cítia a o ostatné druhy elektroniky sa väčšinou nestarajú. Muzikológovia tento žáner do dejín hudby ešte nezaradili. Tento prehľad najčastejšie hraných štýlov vznikol zozbieraním materiálu na internete.
TECHNO
Techno sa často používa ako všeobecný pojem na označenie elektronickej tanečnej hudby, ktorá sa hrá na párty. Na prvých tanečných - takzvaných rave - párty koncom 80. rokov sa hrala zmes psychedelickej tanečnej hudby (manchesterský sound) a acid house (klubový sound z Chicaga). Nezávislý rockový zvuk nahradili nové podoby elektronickej hudby. Účelom techno hudby je roztancovať ľudí, ale aj vypnúť ich vedomie a vybudiť podvedomie a telo. Techno je beztvarý, bezmenný celok, zbavený konvenčnej štruktúry pesničiek. Používa slučky, ale nie refrény, a spev, ale bez slov. Myseľ vypína obvyklú nepozornosť pod vplyvom hypnotických synkopických rytmov, prichádzajú vibrácie.
HOUSE
House bol prvým pokračovateľom diskoštýlu. V disko štýle sa objavili prvé elektronické stopy bicích a zároveň sa objavila kampaň „disco sucks“ (preč s disko), v ktorej ľudia verejne pálili platne s diskohudbou. Vtedy sa vynoril z podzemia štýl, ktorý roztancovával ľudí hlbšou, drsnejšou hudbou. Tá obsahovala dlhé perkusívne pauzy, v ktorých DJ mixoval. Riedke syntezátorové zvuky dopĺňal dub. Prvá houseová doska znela ako zvuk z inej planéty s ozvenou Kraftwerkových syntezátorových strún, basovou linkou a jednoduchými, naliehavými automatickými bicími. Neskôr sa pridali ženské groove (zavýjavé, vlnité) vokály a rapované mužské pasáže.
GARAGE
Je tiež pokračovaním diskoštýlu. Elektronický zvuk namiesto štyridsaťčlenného orchestra, vokál a jemne mixovaná soulová hudba. Garage dostal názov podľa newyorského klubu Paradise Garage.
SPEED GARAGE
Pochádza z Anglicka, využíva hlboké basové linky reggae hudby, plný crossoverový (idúci cez rôzne štýly) vokál a hip-hopové break beaty (lámané rytmy). Oproti garage zvýšil rytmy na 120 - 125 bpm (úderov za minútu). Obsahuje prvky džezu, latina, jungle, dokonca techna.
JUNGLE
Dominujú subbasové linky, jungle je často označovaný ako drum and bass (bicie a basa), ktoré dominujú. Tento rytmus po chvíli môže začať nudiť.
TRIP-HOP
Stačí spomenúť mená predstaviteľov ako Tricky, Björk, formácie Portishead, Massive Attack, Morcheeba. Trip-hop žije v symbióze s acid jazzom, downtempom (pomalé tempo), ambient-dubom, drum & bassom, breakbeatom a progresívnym hip-hopom.
AMBIENT
Typickým predstaviteľom ambientnej hudby je producent Brian Eno. Ambient je hudba do pozadia, na vytvorenie atmosféry, nie na tancovanie. Dobre padne po ukričanej technopárty. Pracuje s tichom a štruktúrou viac ako s melódiou, ale nechýba jej rytmus a pulz. Zvuk je dôležitejší ako noty. Často sa dopĺňa s vizuálnym umením, teda je multimediálna.
Autor: dv