Arnold Schönberg: Die Jakobsleiter
Kent Nagano, Rundfunkchor Berlin, Deutsches Symphonie Orchester Berlin
Harmonia Mundi/Divyd 2004
Hoci v posledných rokoch je v móde ponosovať sa na krízu v klasickej hudbe, niektorí vydavatelia sa veľmi sympaticky snažia bojovať o priazeň poslucháčov najmodernejšími zbraňami. Ukážkou spojenia výbornej interpretácie a zvládnutého marketingu je nahrávka diela jedného z najvýznamnejších skladateľov prvej polovice 20. storočia Arnolda Schönberga, oratória Jakubov rebrík. Ako sa mohli presvedčiť i návštevníci posledného ročníka festivalu Bratislavské hudobné slávnosti, dirigent Kent Nagano so svojím "dvorným" telesom dokáže bravúrne zahrať i najnáročnejšie kusy zo symfonického repertoára. To je aj prípad tejto skladby, ktorá patrí medzi kľúčové diela rakúskeho autora. K dokonalému prevedeniu prispeli aj bezchybné výkony speváckych sólistov a čoraz vychytenejší zvukový formát Super Audio CD. Veľmi originálnym bonusom albumu je dátová stopa, vďaka ktorej môžu majitelia počítačov pri počúvaní hudby sledovať partitúru s pôvodným rukopisom Schönberga.
Arvo Pärt: Triodon
Polyphony, Stephen Layton, Christopher Bowers-Broadbent
Hyperion/Divyd 2004
Kým Arnold Schönberg bol veľkou postavou v dejinách, Arvo Pärt patrí medzi najväčšie žijúce skladateľské osobnosti. Kým v doterajšej sakrálnej vokálnej tvorbe tento rodák z Estónska žijúci v Berlíne písal hudbu na latinské texty, v poslednom čase pracuje s angličtinou a inými jazykmi. Táto nahrávka ponúka odpoveď na otázku všetkým, ktorí boli zvedaví na to, ako sa mu podarí vymaniť zo štylistického "dogmatizmu". Sú tu skladby len z rokov 1996 - 2002. Typický zvuk spôsobený vedením hlasov na spôsob takzvaného tintinnabuli v nich chýba, ale priezračné harmónie a majestátna atmosféra jasne prezrádzajú Pärtov rukopis. Kto je zvedavý na podrobnosti, nájde ich spolu so zasvätenými informáciami o vzniku jednotlivých skladieb v trojjazyčnom booklete. V troch kompozíciách anglický vokálny zbor Polyphony dopĺňa organista Christopher Bowers-Broadbent - jeho i Pärta osobne sme tiež v minulosti mohli vidieť v Bratislave.
Karel Ančerl Gold Edition - 25
Beethoven: Symfonie č. 5 c moll, Koncert pro klavír a orchestr č. 4, op. 58, Romance pro housle a orchestr č. 2 F dur
Česká filharmonie, Josef Páleníček, David Oistrach
Supraphon 2004
Dirigent Karel Ančerl (1908-1973) bol jedným z najvýznamnejších hudobníkov českého pôvodu v 20. storočí. Jeho kariéra je neodmysliteľne spojená s Českou filharmóniou a firmou Supraphon, s ktorými dlhé roky spolupracoval. Pri príležitosti 30. výročia Ančerlovho úmrtia vydavateľ pripravil veľkoryso koncipovanú špeciálnu sériu reedícií jeho nahrávok v novej zvukovej úprave, ktoré sú ešte doplnené o odborné štúdie a bohatú fotodokumentáciu. Na albume s poradovým číslom 25 nájdete tri diela Ludwiga van Beethovena - z plejády výnimočných sólistov, s ktorými Ančerl spolupracoval, tu nájdete husľového virtuóza Davida Oistracha a klaviristu Josefa Páleníčka.
(her)