Bratislava 15. apríla (TASR) - Prvé dva týždne činnosti má za sebou špecializované Múzeum rómskej kultúry na Slovensku, ktoré vzniklo transformáciou príslušného dokumentačného centra pracujúceho v rámci Slovenského národného múzea v Martine.
Prvým veľkým podujatím na jeho pôde bude medzinárodná konferencia múzejných pracovísk strednej a juhovýchodnej Európy, zameraných na výskum a dokumentáciu Rómov, ktorá sa bude konať 29. septembra 1. októbra 2004 v Martine, zdôraznila pre TASR šéfa múzea Gabriela Čižmáriková.
Výskum duchovnej a materiálnej kultúry Rómov a jej dokumentácia boli na Slovensku saturované muzeálnymi inštitúciami s regionálnou pôsobnosťou. Boli to predovšetkým Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote a Vihorlatské múzeum v Humennom, dokumentačné centrum v rámci SNM pracovalo od roku 2002.
Základ činnosti múzea tvorí výskum rómskej kultúry v spolupráci s múzejnými pracoviskami v Rimavskej Sobote, Humennom, Brne a rumunskom Sibiu. Dôležité bolo vypracovanie projektu vedeckovýskumnej úlohy s názvom Proces sociokultúrneho vývoja života Rómov - vývoj kultúry bývania a jeho postupná realizácia. Cieľom je zaznamenať zmeny v kultúre bývania rómskeho obyvateľstva, akými sú premeny foriem obydlia, stavebného materiálu, priestorovej dispozície, sociálnej vybavenosti, výzdoby interiéru s prihliadnutím na región Turca.
V Múzeu slovenskej dediny v Martine pribudne expozičná realizácia dvoch typov rómskych osád. Bude to najvýhodnejšia forma stálej prezentácie rómskej kultúry, pričom akcentované budú tradičné zamestnania, remeslá a celkový spôsob života. Múzeum už začalo s akvizičnou činnosťou, zameranou na výtvarné a sochárske umenie z produkcie neprofesionálnych rómskych umelcov. Odborníci už zisťovali aj stav zbierkových predmetov rómskej proveniencie v slovenských múzeách pre novú stálu expozíciu.
Za úspešnú považujú múzejníci prezentáciu širokej kolekcie veľkorozmerných obrazov rómskych detí z obce Jarovnice, nazvaná Kresby detí z Jarovníc. Nosnú časť výstavy s názvom Ľudová architektúra a spôsob bývania Rómov v Gemeri-Malohonte tvorila fotografická dokumentácia rôznych foriem bývania, diferencovaná z hľadiska stavebného materiálu a priestorovej dispozície. Odlišným bolo podujatie s názvom Te prindžarel pes - Spoznajme sa, ktoré sa konalo v júni v Múzeu slovenskej dediny v Martine - Jahodníckych Hájoch.
Predstavenie rôznych podôb kultúry Rómov formou výstavy sochárskych a výtvarných prác rómskych neprofesionálnych umelcov, ako aj prezentácie výrobných aktivít dopĺňali vystúpenia rómskych folklórnych súborov. Pre pozitívny ohlas u návštevníkov skanzenu pripravuje novokonštituované Múzeum kultúry Rómov na Slovensku podobnú akciu aj v roku 2004, dodala Čižmáriková.