Známou osobnosťou súčasného britského umenia je aj Sam Taylor-Wood. Reprodukujeme jeho fotografiu s názvom Samovrava, 1998. FOTO - SAM TAYLOR-WOOD
Výstavná Praha ponúka pestrú paletu výtvarníkov, ktorí znesú náročné európske kritériá Z najvýznamnejších výstav v Prahe
Robert Capa - fotografie - Obecní dom, Námestie republiky, potrvá do 11. júla
František Drtikol - fotografie z rokov 1918 až 1935 - Umeleckopriemyslové múzeum, Alešovo nábrežie, potrvá do 6. júna
Antonín Slavíček - retrospektíva - Mestská knižnica, Mariánske námestie, potrvá do 5. septembra
Súčasné britské umenie - Dom U kamenného zvonu, Staromestské námestie, potrvá do 22. augusta
Portrét české společnosti na prahu Evropy - Křížová chodba v Staromestskej radnici, potrvá do 5. mája
Václav Cígler - objekty - Veľtržný palác, Duklianskych hrdinov, potrvá do 23. mája
Pojmy vo svete fotografie František Drtikol a Robert Capa, ale aj súčasné britské umenie, sklenené objekty Václava Cíglera či špičkový český impresionizmus v podaní Antonína Slavíčka. Výstavná Praha sa nadýchla na jarnú ofenzívu turistov. Ponúka pestrú paletu, ktorá znesie európske kritériá.
Fenomén Drtikol
František Drtikol (1883-1961) - uhrančivý fotograf, maliar, filozof a mystik, ktorý sa v týchto dňoch predstavuje s tvorbou z rokov 1918 - 1935. Úspešne. Po piatich týždňoch od otvorenia ju navštívilo už 12-tisíc ľudí. Drtikol je žiadaným artiklom aj na aukciách. Napríklad, minulý rok sa na aukcii Christie's v New Yorku odklepol Drtikolov akt z roku 1929 za 58-tisíc dolárov (asi 1,9 milióna korún). Za takúto cenu sa predávajú len tie najlepšie obrazy Zrzavého alebo Špálu.
"Pri svojej tvorbe sa opieram o biblický výrok z knihy Genesis: Boh stvoril človeka k obrazu svojmu. Že ho nestvoril oblečeného, je isté, pretože človek sa rodí nahý. A preto sa pozerám na nahotu ako na dielo božie, ako na krásu samu, ako na najmorálnejšiu, najsamozrejmejšiu vec." Tieto Drtikolove slová z roku 1934 použil kurátor výstavy Jan Mlčoch ako motto fotografovej výstavy. Nie náhodou. Drtikolovo meno je synonymom fotografického aktu, z ktorého hrou mäkkých svetiel a tieňov urobil výsostné umenie.
Súčasné britské umenie
Milovník prírody, Negatív slov, Jazero Las Vegas, Všetko krásne je ďaleko, Zelené stromy. Už názvy diel hovoria, že súčasné britské umenie prezentované v Dome U Kamenného zvonu má nostalgický nádych. Žiadna provokácia v podobe žraloka naloženého vo formaldehyde, ktorý sa stal ikonou nastupujúcej generácie na výstave Sensation! Vzorka devätnástich umelcov vo výbere Karla Srpa a Olgy Malej z Galérie hlavného mesta Prahy reflektuje clivotu plynutia času a pohľady na vnútorné prežívanie človeka. Krv, násilie a šokujúci sex nechali na svojich kolegov. Na stenách visia klasické maľby, veľkoformátové fotografie a melancholické video.
Inšpiráciou na vznik výstavy boli pre kurátorov dve práce britskej umelkyne Tacity Deanovej, ktoré vytvorila v priebehu svojej návštevy Čiech v roku 1991. Prvý bol súbor tristo drobných čiernobielych snímok nazvaný Česká fotografia, druhý čiernobiely film Strata.
Slavíčkov impresionizmus
Priťahuje aj rozsiahla retrospektíva Antonína Slavíčka (1870 - 1910), na ktorej je viac než 250 diel obľúbeného krajinára. "Podarilo sa nám nájsť obrazy, ktoré boli považované za stratené," povedala na tlačovke autorka výstavy Jana Orlíková. "Vzhľadom na jeho predčasnú smrť trvala jeho tvorivá zrelá perióda iba pätnásť rokov."
Vedúca osobnosť umeleckej generácie deväťdesiatych rokov 19. storočia je v jej koncepcii predstavená nielen cez dielo, ale aj dramatickú líniu jeho života, ktorý bol podľa Orlíkovej príkladom osudu moderne cítiaceho umelca. "Vždy, keď dosiahol métu dokonalosti, opustil istotu dosiahnutého výrazu a išiel ďalej. Cítil, že maliar potrebuje napätie, výzvu na cestu za novým."
Autor: ĽUDO PETRÁNSKY, Praha