BRATISLAVA - V Galérii mesta Bratislavy v Pálffyho paláci sa dnes o 17.00 h otvára výstava Trienále exlibris Bratislava 2004. Podľa kurátora expozície a zároveň predsedu Slovenskej spoločnosti exlibristov Ivana Panenku sa na medzinárodnú súťažnú prehliadk
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Karol Ondreička: Exlibris Jos van Waterschoot, 1992
u prihlásilo 496 autorov z 26 krajín s vyše tritisíc prácami. Po užšom výbere sa na výstave objaví 170 autorov z 26 krajín s asi 560 dielami. Z tohto výberu udelí ocenenia medzinárodná sedemčlenná porota na čele s Ivanom Jančárom.
Exlibris bol pôvodne malým lístkom s výtvarným motívom a menom alebo monogramom objednávateľa a vlepoval sa do dosiek kníh. Už vyše storočia je aj predmetom záujmu zberateľov, čo posunulo aj jeho podobu smerom k umeleckému dielu. Súčasný exlibris je väčšinou voľným listom svojbytného námetu, výrazu i výtvarného riešenia.
"Podmienkou pre našu súťaž bol exlibris s maximálnymi rozmermi trinásťkrát trinásť centimetrov na papieri formátu A4," povedal pre SME Ivan Panenka. "Je potešiteľné, že záujem o túto malú grafickú formu majú aj tvorcovia voľných grafík. Na rozdiel od iných medzinárodných prehliadok sú tu zastúpené aj práce s použitím počítačovej techniky. Veľký záujem autorov, najmä z Číny, ukazuje trvalosť tradície exlibrisov v tejto na knižnú a výtvarnú kultúru bohatej krajine. Sklamaním je neúčasť tvorcov zo Škandinávie a Anglicka."
Trienále exlibris potrvá do 20. júna, v júli bude reinštalované v rakúskom meste Wels pri príležitosti svetového stretnutia zberateľov a tvorcov exlibrisov.
Súčasťou podujatia je aj expozícia Hommage a Karol Ondreička (1944 - 2003), ktorá sa otvára dnes súčasne s trienále v priestoroch Galérie mesta Bratislavy v Pálffyho paláci v Galérii aktualít. V kurátorskej koncepcii Fedora Krišku sa prezentuje Ondreičkových 134 exlibrisov - teda kompletná autorova kolekcia.
"Prezentovaný súbor exlibrisov Karola Ondreičku by mohol, okrem iného, pripomenúť aj autorovu schopnosť úzko previazať možnosti neveľkej plochy s bohatými príbehmi ľudských osudov a zázrakov básnickej imaginácie," píše Fedor Kriška o jednom z mágov slovenskej modernej grafiky.