Banská Bystrica 16. mája (TASR) - Úplne novú stálu expozíciu, ktorej autori budú Slovensko konfrontovať s Európou a so svetom a priblížia podiel Slovenska na boji za slobodu a demokraciu, pripravuje Múzeum SNP v Banskej Bystrici. Sprístupnia ju počas osláv 60. výročia Povstania, ktoré sa v meste pod Urpínom uskutočnia od 27. do 29. augusta.
Riaditeľ múzea Ján Stanislav TASR informoval, že Ministerstvo kultúry SR na realizáciu novej expozície vyčlenilo 20 miliónov korún. Dokumentovať bude najmä obdobie rokov 1938 až 1945, ale aj obdobie pred nimi a po nich. Tematické celky budú orientované na roky 1914 až 1918, na vznik Československa, obdobie 20. až 30. rokov i prvej Slovenskej republiky. Zachytia aj vznik autoritatívnych štátov a vývoj fašizmu v Európe. Nebudú chýbať dokumenty o prvom odboji, o súdnych procesoch s kolaborantmi, ale aj s povstalcami, ktorých neprávom súdili v päťdesiatych rokoch. Súčasťou novej expozície budú dva audiovizuálne programy v šiestich jazykových mutáciách.
Zámerom novej expozície je upustiť od pretrvávajúcej múzejnej praxe, ktorá považuje návštevníka za pasívny objekt, ktorý iba prijíma pôsobenie expozičných foriem ako jednoznačný informačný zdroj. Namiesto tohto tradičného prístupu sa bude v novej expozícii uplatňovať zásada dialógového vzťahu. Návštevník sa stane spolupartnerom, ktorý nielen prijíma výsledky múzejnej práce, ale svojim spôsobom sa na nich aj priamo vnútorne spolupodieľa.
Stanislav konštatoval, že najzávažnejším dôvodom, prečo je potrebné realizovať novú stálu expozíciu Múzea SNP, je skutočnosť, že v rokoch po novembri 1989 sa sprístupnili mnohé fondy v zahraničných archívoch. Umožnilo to odborníkom dostať sa k dovtedy nedostupným až tabuizovaným témam týkajúcim sa problematiky druhej svetovej vojny. Múzeu SNP sa podarilo získať množstvo archívnych a múzejných zbierok s veľkou výpovednou hodnotou.
Počas svojej takmer 50-ročnej existencie vybudovalo múzeum v priestoroch Pamätníka niekoľko stálych expozícií. Medzi divácky najatraktívnejšie patrila expozícia z roku 1969, ktorá spájala silný emotívny náboj s modernou technickou vybavenosťou. Z odborného hľadiska však mala mnoho nedostatkov, ktoré korešpondovali s vtedajším stavom historického poznania. Ani dva pokusy o modifikáciu stálej expozície v rokoch 1990 až 1994 neposunuli múzejnú dokumentáciu do žiaducej podoby tematicky ani proporčne. Hoci terajšie vedenie múzea uskutočnilo reinštaláciu expozície v rokoch 1996 a 1997, nemohli sa v nej premietnuť najnovšie výsledky historického výskumu, pretože to neumožňoval zastaraný výstavný mobiliár expozície.
S celkovým prebudovaním expozície súvisí aj jej prestavba po stránke architektonickej a výtvarnej. Nový systém inštalačného mobiliáru už bude zárukou obsahovej a vecnej jednoty tematických celkov expozície.
mb pa