Košice 12. novembra (TASR) - Svätá omša, prvýkrát celebrovaná v poľštine v gotickom Dóme sv. Alžbety, bude patriť k pozoruhodnostiam tohtoročných už piatych Dní poľskej kultúry, ktoré sa v piatok začnú Košiciach.
Pozvanie organizátorov z košického Poľského klubu (PK) prijal vatikánsky arcibiskup Szczepan Wesoly, venujúci sa pastorácii Poliakov vo svete. Okrem duchovného povzbudenia, informoval na dnešnej tlačovej konferencii predseda PK Tadeusz Blonski, počas troch dní si na svoje prídu aj milovníci umenia či priaznivci poľskej kuchyne. V hoteli Slovan budú totiž krakovskí kuchári pripravovať tamojšie špeciality. Okrem tradičného bigosu, poľského boršču nazývaného barszcz, či poľských sleďov v kôprovej omáčke nebudú chýbať ani "pápežské krémeše", ktoré majú svoj pôvod vo Wadoviciach, rovnako ako Svätý otec Ján Pavol II. "Je to ďniebo w gebieď - nebo v ústach," dodala Malgorzata Wojcieszynská z bratislavského PK.
Hudobné umenie počas poľských dní v Košiciach budú paradoxne prezentovať slovenskí umelci - súbor Berkyho Mrenicu Diabolské husle a košická kapela Nocadeň. Ako však zdôvodnila Urszula Zomerska Szabadošová, Berky Mrenica so svojou kapelou je nielen skvelým interpretom diel poľských klasikov, ale aj blízkym spolupracovníkom ostatných poľských klubov na Slovensku. Košická formácia Nocadeň v Poľsku zaznamenala pomerne veľký úspech a nahrala aj pôvodné piesne v poľštine. Poľské výtvarné umenie bude zastúpené mladým autorom grafických prác Lukaszom M. Cywickým a ateliér profesora Alexandra Olszewského sa predstaví 11 autorskými multimediálnymi prácami.
Milovníci moderného tanca uvidia v piatok krakovský súbor Balet moderných foriem AGH, známy inšpiráciou a prelínaním romantickej, barokovej hudby až po bluesovú, soulovú či jazzovú. Štúdio košického Štátneho divadla ponúkne v sobotu dramatizáciu diela jedného z najoriginálnejších poľských tvorcov Stanislava Witkiewicza V malej kúrii. Počas víkendu sa priaznivci súčasného poľského filmového umenia môžu tešiť aj na novinku v réžii Filipa Bajona Predjarie s Danielom Olbrychským.