Bratislava 17. júna (TASR) - Ozajstné poklady z rôznych kútov Slovenska ukáže výstava Slovensko a jeho kultúra - jednota rozmanitosti, ktorú dnes otvárajú v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží v Bratislave.
Vystavený súbor historických a kultúrnych pamiatok pomôže domácim návštevníkom lepšie spoznať seba i svoju vlasť a zahraničným uľahčí získať ucelený kultúrno-historický obraz Slovenska. Okrem Košického zlatého pokladu a skupiny pokladov z Hronského Beňadiku, Modrého Kameňa a Horného Vadičova, sú tu aj cenné výtvory remeselníkov i produkty ľudovej tvorivosti.
Po prvý raz je tu vystavená najstaršia plastika na Slovensku Leo Albus, románsky architektonický fragment, germánsky kniežací hrob, baroková monštrancia, kalichy s emailovou výzdobou z 18. storočia, baroková plastika od Stanettiho, či reliéf od Donnera. Návštevník si môže prezrieť najstaršie listiny; Zoborskú z roku 1111, erbovú listinu Bratislavy, či list bardejovským mešťanom od zbojníkov. V expozícii je sú vystavené aj výtvarné skvosty z obdobia nášho národného obrodenia obraz Cyrila a Metoda od Jozefa Božetecha Klemensa, podobizne Jána a Amálie Francisci od Petra Michala Bohúňa. Návštevník výstavy získa obraz nielen o regionálnej rôznorodosti Slovenska, ale aj príčinách tejto rozmanitosti, či už prírodných, historických, etnických, hospodársko-sociálnych alebo kultúrnych. Generálny riaditeľ SNM Peter Maráky je spolu s Mojmírom Benžom a Petrom Slavkovským autorom námetu a scenára expozície, autorom výtvarno-priestorového riešenia je Jozef Habodász. Vzácne predmety na výstavu kultúry horských, podhorských i nížinných oblastí Slovenska a kultúra Slovenska zapožičali viaceré múzeá.