Radko Mačuha: Susedovie dvor, 2004
skej záhrady či nádvoria Slovenskej národnej galérie, bude mnoho exponátov vystavených aj v interiéroch vybraných galérií. "Exponáty pred ôsmimi rokmi pokrývali celú pešiu zónu, po vandalských útokoch sme sa však radšej stiahli do chránenejších priestorov," vysvetľuje situáciu hlavný organizátor podujatia Viktor Hulík.
Prvýkrát sa výstavný projekt otvoril návštevníkom Bratislavy v lete roku 1996, keď nápad Viktora Hulíka vzišiel počas aktívnej rekonštrukcie staromestského korza. Okrem umiestnenia niekoľkých stálych sôch, ktoré sú dnes vďačnými objektami najmä zahraničných turistov (prím hrá v tomto smere Čumil), diela umelcov viacerých krajín pravidelne dotvárajú kolorit mesta "aspoň" v letných mesiacoch. Popri tom takáto bezbariérová komunikácia pomáha budovať vzťah obyvateľov a návštevníkov Bratislavy k umeniu a kultivuje ich estetické cítenie.
V úvodnom ročníku vystavovalo na pešej zóne v Starom Meste, nádvorí Primaciálneho paláca a v Galérii Z trinásť slovenských autorov. Za osem rokov sa rad pozvaných hostí významne rozšíril. Podľa Hulíka "prehliadka získala medzinárodný ohlas a umelci z celého sveta sami prejavujú záujem zúčastniť sa na tomto podujatí." Tentokrát bude svoje diela vystavovať 44 umelcov z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rakúska, Nemecka, Francúzska, Holandska, zo Srbska, z USA a zo Slovenska, ktoré zastupuje dvadsaťpäť výtvarníkov.
Projekt je zároveň druhom motivácie pre tvorcov, príležitosťou ukázať širokej verejnosti diela, ktoré svojimi rozmermi na Slovensku inak len ťažko nachádzajú priestor pre prezentáciu. "Chcem vyzdvihnúť entuziazmus našich mladých umelcov, ktorí investujú čas, energiu, ale aj financie do tvorby veľkorozmerných plastík," hovorí o svojich pocitoch z tohto ročníka Viktor Hulík.
Podujatie Socha a objekt IX. potrvá do 29. augusta.
ANDREA KOPERNICKÁ