SME

Biosphere ponúka nový zvukový sprievod pre cestu na Mesiac

Keď sa povie nórska elektronická hudba, väčšine ľudí automaticky naskočí Biosphere. Pod týmto názvom muž menom Geir Jenssen už od roku 1990 pravidelne koncertuje a zaznamenáva svoje pozoruhodné zvuky na sólových albumoch. Ten, "ktorý zachránil ambient ..

Jenssenov vzťah k prírode je povestný - na fotke ho vidíte počas pobytu v Himalájach, býva v nórskom meste Tromso, ďaleko za polárnym kruhom. Mnohí recenzenti si pri označovaní jeho hudby zvykli na nálepku "arktický ambient", voči čomu sa hudobník bráni: "Je to dosť klišé a ani dobre nevystihuje to, čo robím." FOTO - DEAN CHALKLEY

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď sa povie nórska elektronická hudba, väčšine ľudí automaticky naskočí Biosphere. Pod týmto názvom muž menom Geir Jenssen už od roku 1990 pravidelne koncertuje a zaznamenáva svoje pozoruhodné zvuky na sólových albumoch. Ten, "ktorý zachránil ambient pred utopením v lyžičke nudy", k nám takmer na deň presne k tretiemu výročiu svojho bratislavského vystúpenia posiela svoj najnovší album.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa vám zdá názov Okolo Mesiaca (Autour de la Lune, Touch/Wegart) povedomý, nie je to náhoda. Na počiatku vzniku tohto CD totiž stála objednávka skladby, ktorú Radio France chcelo premiérovo uviesť na svojom festivale v Montpellier minulý rok. Jenssen získal prístup do obrovského zvukového archívu, kde narazil na štyridsať rokov starú rozhlasovú dramatizáciu románu Julesa Verna Cesta na Mesiac, ktorej úplne prepadol. Detaily prezrádza sám hudobník v propagačných materiáloch k albumu:

"Príbeh je skutočne úžasný - Verne ho napísal v 19. storočí, ale pritom dokázal opísať let ľudskej posádky do kozmu tak podrobne, až to človeka omračuje. V Ceste na Mesiac sa dočítate o astronautoch, ktorí odletia z Floridy a pri návrate pristanú v Pacifickom oceáne - úplne rovnako funguje americký vesmírny program, ktorý vznikol o mnoho rokov neskôr. Nasamploval som kratučké fragmenty dialógov z dramatizácie románu, ktoré som spojil so zvukmi zaznamenanými na palube ruskej orbitálnej stanice Mir a potom som to celé včlenil do mojej vlastnej hudby."

SkryťVypnúť reklamu

Zrodila sa unikátna sedemdesiatštyriminútová "vesmírna" symfónia, zložená z deviatich častí. Jenssen tak akoby symbolicky pokračoval vo svojej ceste k súčasnej klasickej hudbe, nastúpenej na predchádzajúcej nahrávke Shenzou, ktorá bola originálnym prepracovaním orchestrálnej hudby Clauda Debussyho. Aj nový album tvoria rozsiahlejšie zvukové plochy, no je to stále hudba a nie radikálny sound art. Nepočujete tu bicie nástroje, napriek tomu v jednotlivých skladbách po chvíli vždy vycítite pomalý rytmický pulz.

Jenssen dokáže poslucháča vtiahnuť do sveta svojich uhrančivých minimalistických melódií so zvýraznenými hlbokými basmi, hoci vznikli montážou elektronických zvukov v jeho výkonnom notebooku a nie na tradičných akustických nástrojoch.

SkryťVypnúť reklamu

Podobný koncept, aký zvolil Biosphere na novom albume, už hudobná história eviduje - projekt Briana Ena Apollo: Atmospheres and Soundtracks. Dvadsaťročný rozdiel však cítiť, kým Eno sa ešte nedokázal vzdať zvukov gitary, jeho nasledovník ponúka úplne nový zvukový svet. Pomôcka pre toho, kto by ich náhodou nerozlíšil podľa hudby: Jenssen je nielen originálny hudobník, ale aj nadšený turista. Keď nesedí v štúdiu, šplhá po kopcoch. A nie hocijakých - na konte má výstup na šiestu najvyššiu horu sveta Čho Oju (bez kyslíka!), do Himalájí sa plánuje vrátiť na budúci rok a zdolať ďalšiu osemtisícovku.

Čo má spoločné turistika s hudbou? Viac než by sa zdalo. Jenssen už má za sebou niekoľko projektov, využívajúcich autentické terénne zvuky a ako uvádza na svojej webstránke, uvažuje o využití nahrávok z pobytu vo vysokohorskom prostredí. "Fascinuje ma svet vo veľkých výškach a mám nejaké zvukové záznamy z mojich expedícií. Chcem ich použiť, aby som zachytil, aký je to pocit byť tam, na ceste hore."

SkryťVypnúť reklamu

OLIVER REHÁK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 343
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 473
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 268
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 310
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 925
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 457
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 090
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu